Adaptive tree structured segmentation and dct with variable region of support for low bitrate video coding
- Tez No: 65074
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
KISA ÖZET Günümüzde, blok tabanlı karma öngörülü dönüşüm ile video sıkıştırma yöntemlerinin düşük veri iletim hızlarında iyi çalışmadıkları bilinmektedir. Bu yöntemler iyi imge kalitesi sağlamasına rağmen, blok hatalarına ve devinim düzensizliklerine sebep olmaktadırlar. Bu çalışmada, değişken şekilli DCT kullanan uyumlu bölütleme yöntemi ile, düşük veri iletim hızlarında çalışabilecek bir video sıkıştırma yöntemi geliştirilip uygulandı. Buradaki değişken şekil yapısı yukarıda sözü geçen problemleri giderebilmek için seçildi. Bu sebeple, bu çalışmada dört aşamadan oluşan yeni bir yöntem sunulmaktadır: İlk olarak imge içindeki nesnelerin belirlenmesi için, ağaç yapısına sahip uyumlu bir bölütleme yöntemi kullanıldı. Daha sonra her nesne değişken şekilli DCT yardımıyla dönüşüm kodlandı. Ortaya çıkan DCT katsayıları nicemlenerek entropi kodlandı. Son olarak video sıkıştırma için öteleme ile bölüt tabanlı bir devinim kestirimi tasarlandı. Dizge ilk olarak duruk imgelerde denendi ve daha sonra video kodlamaya aktarıldı. Sonuçlar sunuldu ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It is well known that block based hybrid predictive transform coding methods do not work well at low bitrates. Although they show good image quality, they suffer from well known block artifacts and motion jerkiness. In this thesis, an adaptive segmentation based low bitrate video coding approach using DCT with variable region of support is implemented. The variable shape structure of the proposed system is designed to tackle with the aforementioned problems. For this purpose, a novel method is presented in four stages: First an adaptive tree structured segmentation method is used to localize the objects in the scene. Later each object is transform coded via DCT with variable region of support. Resulting DCT coefficients are quantized and entropy coded in order to improve the performance. Finally a translational segmentation based motion estimation method is designed for video compression. The system is first tested on still images and further extended to video coding. The results are presented and discussed.