Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit hakkındaki bilgi, tutum ve uygulamalarının empatik eğilimleri ile ilişkisi
The relationship of intensive care nurses 'knowledge, attitude and practice about physical detection with empathic trends
- Tez No: 650752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit hakkındaki bilgi, tutum ve uygulamalarının empatik eğilimleri ile olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Şubat 2019 – Aralık 2019 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşireleri ile yapılmıştır. Örnekleme yöntemine gidilmemiş olup evren üzerinden çalışılmıştır. Evren üzerinde yapılan çalışmada 132 hemşireye ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından oluşturulmuş veri toplama formu, Hemşirelerin Fiziksel Tespit Edici Kullanımına İlişkin Bilgi Tutum Ve Uygulamaları Ölçeği ve Empatik Eğilim Ölçeği aracılığıyla yüz-yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan araştırmada yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit edici kullanımına ilişkin bilgi düzeyi ortalaması 7,19±1,63 (0-11), tutum düzeyi ortalaması 30,59±4,01 (12-48), uygulama düzeyi ortalaması 37,93±3,80 (14-42) ve empatik eğilim ortalaması 70,48±8,48 (20-100) olarak bulunmuştur. Cinsiyete göre uygulama puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between the knowledge, attitudes and practices of intensive care nurses about physical restraints and empathic tendencies. Materials and Methods: The research was conducted as descriptive and cross-sectional study between February 2019 - December 2019. The intensive care nurses working at Pamukkale University Faculty of Medicine Hospital and Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital were joined the study. Sampling method was not used. The study conducted with universe. 132 nurses were participated in. The data was collected by means of face-to-face interviews with the data collection form formed by the researcher, Levels of Knowledge, Attitudes and Practices of Staff Regarding Physical Restraints Questionnaire and the Empathic Tendency Scale. The data were analyzed with SPSS package program. Results: In the study, the mean knowledge level of intensive care nurses regarding the use of physical restraint was 7.19±1.63 (0-11), attitude level mean was 30.59±4.01 (12-48), practice level mean was 37.93±3.80 (14-42) and empathic tendency mean was found as 70.48±8.48 (20-100). A statistically significant difference was found in terms of practice scores by gender.