Annelerin çocuk yetiştirme tutumu ve yaklaşımları ile etkileşimli okuma etkinliklerinin çocukların dil gelişim riski açısından incelenmesi
A study on the child-rearing attitude and approach of mothers, and interactive reading activities in terms of the language development risk of children
- Tez No: 650751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DURUALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmada, dil gelişim geriliği riski olan ve olmayan çocukların annelerinin etkileşimli okuma etkinlikleri, çocuk yetiştirme tutumları ve geleneksel annelik rollerini karşılaştırmak, aralarındaki ilişki ile bazı değişkenler açısından incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümüne başvuran 50'si dil gelişim geriliği riski olan, 50'si dil gelişim geriliği riski olmayan üç-altı yaş arası toplam 100 çocuk ve 100 anne dâhil edilmiştir. Çocukların dil gelişim geriliği riskinin olup olmadığı çocuklara uygulanan Denver Gelişimsel Tarama Testi (Denver II) ile belirlenmiştir. Araştırmanın verileri“Genel Bilgi Formu”, Işıkoğlu Erdoğan (2016) tarafından geliştirilen“Çocuk-Ebeveyn Birlikte Okuma Etkinlikleri Ölçeği (ÇEBOE)”,Özyürek (2017) tarafından geliştirilen“Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ)”, Whatley ve Knox (2004) tarafından geliştirilen ve Kılıçgün ve Kılıçer (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Geleneksel Annelik Ölçeği (GAR)”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to compare the interactive reading activities, child-rearing attitudes and traditional maternal roles of mothers of children with and without the risk of delay in expressive language, and to examine the same in terms of the relationship between them as well as some variables. The study includes a total of 100 mothers and 100 children between the ages of three and six, who applied to Sakarya Training and Research Hospital, Department of Pediatrics, 50 of whom had risk of delay in expressive language and 50 of whom had no risk of delay in expressive language. The risk of delay in expressive language in children was determined by the Denver Developmental Screening Test (Denver II). The data of the study was collected using a“General Information Form”,“Child-Parent Shared Reading Activities Scale (ÇEBOE)”developed by Işıkoğlu Erdoğan (2016),“Parent Attitude Scale (ABTÖ)”developed by Özyürek (2017), and“Traditional Maternity Scale (GAR)”developed by Whatley and Knox (2004) ) and adapted to Turkish by Kılıçgün and Kılıçer (2016).