Gözenekli silisyum tabanlı nemlilik sensörüne nanoparçacık etkisi
The effect of nanoparticles on porous silicon based humidity sensor
- Tez No: 650759
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAYAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektro-Optik Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda elektro-optik özellikleri ve düşük maliyetli olması nedeniyle sensör uygulamaları için ciddi bir araştırma konusu haline gelen gözenekli silisyumun (PS) üretimi, yaygın olarak kullanılan silisyumun elektrokimyasal aşınması ile gerçekleştirilmiştir. Yarı iletken endüstrisinde kullanılır. Gözenek boyutuna ve dış faktörlere bağlı olarak, fotolüminesans spektrumları, geliştirilebilen ve kontrol edilebilen özelliklerin önemli bir aşamasını oluşturur. Bu amaçla, nanoparçacık üretim yöntemlerinden biri olan lazer ablasyon yöntemiyle altın nanoparçacıkların (AuNP) üretimi ve elektrokimyasal dağlama yöntemiyle üretilen gözenekli silisyumla kaplama yapıldı. PS ve AuNP katkılı PS arasındaki farklar incelenmiş ve bu amaçla, farklı nemlerde Fouirer Transform Infrared Spektrofotometre (FTIR) ve foto-lüminesans spektrumları farklı nemlerde ölçülmüştür. AuNP'lerin farklı nemlerde çekilen fotoğraflarda lüminesansının yoğunluğu arttırdığı görülmüştür. Sonuçlar AuNP-GS yapılarının nem sensörleri olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of porous silicon (PS), which has become a serious research subject for sensor applications in recent years due to its electro-optical properties and its cost-effective, has been performed by electrochemical etching of silicon which is widely used in semiconductor industry. Depending on the pore size and external factors, photoluminescence spectra constitute an important stage of the properties that can be developed and controlled. For this purpose, production of gold nanoparticles (AuNp) by laser ablation method which is one of the nanoparticle production methods, and coating with porous silicon which is produced by electrochemical etching method has been performed. Differences between PS and AuNP doped PS were investigated and for this purpose Fouirer Transform Infrared Spectrophotometer (FTIR) and photo-luminescence spectra were measured at different humidities. It has been observed that AuNPs increase the intensity of photo-luminescence taken at different humidities. The results show that AuNP-GS structures can be used as humidity sensors.