Kanalizasyona doğrudan bağlantısı olmayan yerleşim yerlerinde atıksu yönetimi
Wastewater management in settlements with no direct connection to sewers
- Tez No: 650758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde altyapı sistemleri ve atıksu yönetimi büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda altyapı sistemlerinden biri olan kanalizasyon sistemleri atıksular için bir taşıyıcı sistemdir. Kanalizasyona doğrudan bağlantısı olmayan bölgelerde atıksuyun karakteristiğinin belirlenmesi ve atıksu yönetiminin yapılabilmesi bu kapsamda önemlidir. Bu çalışmada, kanalizasyon şebekesine doğrudan bağlantısı olmayan yerleşim yerlerinde kurulabilecek arazi arıtma sistemleri incelenmiştir. Bu sistemlerin kurulumu ile ilgili yasal sorumluluklara değinilmiş ve bu konuda yapılmış literatür çalışmaları araştırılmıştır. Pilot bölge olarak belirlenen Silivri ilçesi, Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Selimpaşa Mahallesinde bulunan 3 örnekleme noktası ve Yeni Mahalle'de bulunan toplama çukurunda atıksuların karakterizasyonları incelenmiş ve atıksu yönetimi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing infrastructure systems and wastewater management are of great importance. In this context, sewerage systems, which is one of the infrastructure systems, are a carrier system for wastewater. The necessity of wastewater characteristics without wastewater connection and wastewater management The land treatment systems that can be installed are examined. Legal responsibilities related to the installation of these systems are mentioned and the literature studies on this subject are investigated. Characterization of wastewater was investigated and wastewater management was applied in 3 sampling points in Silivri district, Cumhuriyet neighborhood, Fatih neighborhood and Selimpaşa neighborhood and collection pit in Yeni neighborhood.