User clustering in multi cellular millimeter wave NOMAsystems
Çok hücreli milimetre dalga dikgen-olmayan çoklu erişim (NOMA)sistemlerinde kullanıcı kümeleme
  1. Tez No: 650765
  2. Yazar: AHMET ERSEL TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dikgen-olmayan çoklu erişimin (NOMA) performansı, demetler arası girişime ek olarak demet içi girişimden dolayı da zarar görmektedir. Dolayısıyla performans, yüksek oranda girişim sınırlıdır. Fakat NOMA'nın milimetre dalga sistemlerinde kullanımı, bu sorunun çözümü konusunda oldukça umut vermektedir. Demet içi ve demetler arası girişim, milimetre dalgaların sırasıyla yüksek yol kaybı ve yönlü demet nitelikleri sayesinde zayıflamaktadır. Bu sebeple, milimetre dalga iletişimi ile NOMA birlikte kullanılarak daha yüksek performans hedefleri ulaşılabilir kılınabilmektedir. Mobil ağların her yeni nesil mobil iletişim sistemiyle beraber daha fazla yoğunlaşma eğilimi göz önüne alındığında, hücreler arası girişimin de hesaba katılması gerekmektedir. Özellikle milimetre dalga sistemlerinde hücre menzilleri, geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında oldukça küçüktür. Kullanıcı kümeleme ve güç paylaştırma metotlarını kullanarak girişimin olumsuz etkileri etkin bir şekilde hafifletilebilir. Bu tez çalışmasında, çok hücreli milimetre dalga aşağı yönlü NOMA sistemlerinde kullanıcı kümelemenin performansa etkisi incelenmektedir. Bir gözetimsiz makine öğrenimi algoritması olan K-medoids, kullanıcı kümeleme yöntemi olarak kullanılmıştır. Bunu yaparken, iletime ayrılan toplam güç ve kullanıcı hizmet kalitesi gibi kısıtları göz önünde bulundurarak sistem performansını azami seviyeye çıkarmak amaçlanmıştır. Elde edilen simulasyon sonuçlarına göre, K-medoids kullanıcı kümeleme yöntemi önceden fiziksel olarak kümelenmiş kullanıcıları başarıyla kümelemiştir ve karşılaştırılan diğer birkaç yönteme göre sistemin performansını yükseltmiştir. Buna ek olarak, NOMA sayesinde dikgen çoklu erişimin (OMA) üzerine eklenen kazanç da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonorthogonal multiple access (NOMA) suffers from intra-beam interference in addition to inter-beam interference. Therefore, its performance is highly interference limited. However, implementation of NOMA on millimeter wave systems promises to overcome this issue. Intra-beam and inter-beam interference are diminished respectively by high path loss and directional beam characteristics of millimeter waves. Consequently, higher system output can be achieved by combining NOMA and the millimeter wave communications. Nonetheless, inter-cell interference should also be taken into consideration as mobile networks have a tendency to be denser with each new generation of mobile communication systems. Especially in millimeter wave systems, cell ranges are fairly smaller than conventional systems. User clustering and power allocation methods can be used effectively to diminish the negative impact of the interference. In this work, user clustering in multi cellular downlink millimeter wave NOMA systems is investigated. K-medoids, an unsupervised machine learning algorithm is used to cluster users with the goal of maximizing the system output while keeping the total transmission power and quality of service (QoS) constraints in consideration. The simulation results show that K-medoids user clustering successfully clusters physically pre-clustered users and increases the system output in comparison to several other user clustering methods. Additionally, performance improvement over traditional orthogonal multiple access (OMA) is also demonstrated.