Sınıf 2 vakaların tedavisinde iskeletsel ankraj destekli sabit fonksiyonel ve monoblok uygulamalarının dentofasiyal yapıya etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the effects of skeletal anchorage supported fixed functional and monoblock applications on dentofacial structure in the treatment of class II cases
  1. Tez No: 650774
  2. Yazar: TUĞÇE TANIR ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızın amacı, mini vida destekli Forsus FRD apareyi ile Andresen aktivatörünün, iskeletsel Sınıf 2 anomaliye sahip, büyüme gelişim dönemindeki hastalarda, iskeletsel, dişsel, yumuşak doku ve havayolu üzerine olan etkilerini sefalometrik olarak incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu klinik çalışmada, bireyler iskeletsel ankraj Forsus ve aktivatör olmak üzere 2 ana gruba ayrılmıştır. Birinci grup aktivatör ile tedavi edilen 15 bireyden (ortalama yaş 12,52±1,28), ikinci grup ise mini vida ankrajıyla uygulanan Forsus FRD ile tedavi edilen 13 bireyden (ortalama yaş 13,35±1,52) oluşmaktadır. Bireylerin seçiminde tüm bireylerin mandibular retrognati kaynaklı Sınıf 2 anomaliye sahip olmasına, hastaların vertikal yöndeki büyüme ve gelişim paterninin normal veya low angle olmasına, bütün bireylerin büyüme gelişim döneminde olmasına dikkat edilmiştir. Birinci grup, 1 yıl süre ile aktivatör aygıtı ile tedavi edilirken; ikinci grupta seviyeleme sonrasında, 0,016x0,022 inç paslanmaz çelik arka geçilmiş, gerekli tork uygulamaları yapılmış ve mandibulada kanin ve birinci premolar dişler arasında uygulanan mini vidadan destek alınarak Forsus FRD aygıtı uygulanmıştır. Tedavi etkilerini değerlendirmek için Grup 1'de fonksiyonel aparey uygulanmadan önce (T0) ve aparey çıkarıldıktan sonra (T1); Grup 2'de seviyeleme sonrası sabit fonksiyonel aparey uygulanmadan (T1) ve sabit fonksiyonel aygıt çıkarıldıktan sonra (T2) sefalometrik filmler alınmıştır. Lateral sefalometrik filmler kullanılarak, Grup 1'de T1-T0, Grup 2'de T2-T1 dönemleri arasındaki değişiklikler Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Lateral sefalometrik röntgenlerde yapılan ölçümlerden elde edilen değerlerin grup içi değerlendirilmesinde ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Her iki apareyin alt çenenin gelişimini stimüle ettiği, alt çenenin efektif uzunluğunu arttırdığı ve üst çenenin sagital yöndeki büyümesini frenlendiği görülmüştür. Her iki grupta da belirgin bir keser protrüzyonu olmamıştır. Her iki grupta da oklüzal düzlem ile palatal düzlem saat yönünde rotasyon yapmış, SN/GoGn açısı aktivatör grubunda daha fazla artmıştır. Alt keser dişlerde aktivatör grubunda protrüzyon görülürken, Forsus FRD grubunda protrüzyon engellenmiştir. Üst keser dişlerde ise Forsus FRD grubunda maksiller vertikal referans düzlemine olan uzaklık azalırken aktivatör grubuna artmıştır. Üst molar dişlerde Forsus FRD grubunda distalizasyon ve belirgin intrüzyon görülürken aktivatör grubunda anlamlı bir değişim olmamıştır. Alt molar dişlerde ise aktivatör grubunda mezializasyon görülmüştür. İki grupta da overjet ve overbite miktarında anlamlı azalma meydana gelmiş ve yumuşak doku profilinde ve yüz konveksitesinde düzelme elde edilmiştir. Her iki grupta da farengeal havayollarında olumlu değişimler görülmüştür. Her iki apareyin de büyüme ve gelişim döneminde olan, alt çene geriliğiyle karakterize Sınıf 2 anomaliye sahip bireylerin tedavisinde, meydana getirdikleri iskeletsel, dişsel, yumuşak doku ve havayolu değişiklikleri ile anomalinin düzelmesinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine effect of mini screw supported Forsus FRD appliances and the Andresen activator, on skeletal Class 2 anomaly, in the growth period, on skeletal, dental, soft tissue and cephalometrically. In this clinical study, individuals were divided into 2 main groups as skeletal anchorage Forsus and activator. The first group consists of 15 individuals (mean age 12,52±1,28) treated with activator, and the second group consists of 13 individuals (mean age 13,35±1,52) treated with Forsus FRD appliance with mini-screw anchorage. In the selection of individuals, attention has been paid to the fact that all individuals have mandibular retrognathic induced Class 2 anomaly, the vertical growth and development pattern of the patients are normal or low angle, and all individuals are in the growth and development period. While the first group was treated with an activator device for 1 year; In the second group, after leveling, a 0.016x0.022 inch stainless steel back was passed, the necessary torque applications were made and the Forsus FRD device was applied with the support of the mini-screw applied between the canine and the 1st premolar teeth in the mandible. In order to evaluate the effects of treatment, in group 1 before the functional appliance was applied (T0) and after the appliance was removed (T1); cephalometric films were taken after leveling in group 2, after the functional device was applied (T1) and the functional device was removed (T2). By using lateral cephalometric films, the changes between T1-T0 in group 1 and T2-T1 periods in group 2 were evaluated with the Mann-Whitney U Student t-test. The Wilcoxon test was used to evaluate the values obtained from the measurements made on lateral cephalometric x-rays within the group. It has been observed that both appliances stimulate the development of the lower jaw, increase the effective length of the lower jaw and inhibit the sagittal growth of the upper jaw. There was no significant incisor protrusion in either group. In both groups, the occlusal plane and the palatal plane rotated clockwise, and the SN/GoGn angle increased more in the activator group. While protrusion was observed in the lower incisors in the activator group, protrusion was prevented in the Forsus FRD group. In upper incisors, in the Forsus FRD group, while the distance to the maxillary vertical reference plane decreased, it increased to the activator group. While distalization and significant intrusion were observed in the upper molar teeth in the Forsus FRD group, there was no significant change in the activator group. Mesialization was observed in the lower molar teeth in the activator group. In both groups, there was a significant reduction in the amount of overjet and overbite, and improvement in the soft tissue profile and facial convexity was achieved. Positive changes were observed in the pharyngeal airways in both groups. Both appliances; It has been observed that it is effective in the treatment of individuals with Class 2 division anomaly, characterized by lower jaw retardation, in growth and development period, and in the recovery of the anomaly with the skeletal, dental, soft tissue and airway changes they cause.