Fatigue crack propagation under compressive underloads
Aşırı basma altında yorulma çatlağı ilerlemesi
  1. Tez No: 65078
  2. Yazar: TUNCAY AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKTEM VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışma 7075-T6 Alclad alüminyum plakalarda basma çevirimlerinin yorulma çatlağı ilerlemesine etkilerini anlamak için yapılmıştır. Sabit yük kontrollü deneyler yandan tek çatlaklı ve ortadan çatlaklı numuneler üzerinde yapılmıştır. Deneyler değişik yük oranlan, yükler, aralıklar, bloklar ve frekanslar kombinasyonları kullanılarak tasarlanmıştır. Deneylerde kullanılan yük oranlan 0.1 ve 0.6; sabit yükleme üzerine uygulanan basma oranı (basma yükü/sabit yüklemenin maksimum yükü) 0 ile -3.5 arasındadır. Kullanılan sabit aralıklar 250, 1000 ve 4000 çevirimdir. Kullanılan bloklar 100, 1000, 3000, 10000 ve 20000 değerleri arasından seçilmiştir. Blok basmalar için, basmaların frekansının etkileri de ayrıca incelenmiştir ve bu frekans 1 ile 4 Hz arasında değişmektedir. Bütün basma uygulanan numuneler için karşılaştırma, malzemenin sabit yük altındaki çatlak ilerlemesi ile yapılmıştır. Yüksek basma yükleri için, burkulma engelleyici kılavuzlar kullanılmıştır. Deneyler tek ve sabit aralıklı basmaların farkedilir bir etkisi olmadığını göstermektedir. Blok basmalar için, basma sırasında hızlanma, basma sonrasında yavaşlama gözlemlenmiş ve basma frekansının da etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, blok basmalar için, numunelerin yüzeylerinde geniş plastik deformasyon da gözlemlenmiştir. Daha önceki bir çalışmadan alınan sayılar ile 7075- T6'nın çatlak kapanma fonksiyonları elde edilmiş ve incelenmiştir. Blok basmaların etkileri aynı zamanda optik mikroskop altında çatlak yüzeyi incelenmesi yardımı ile de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has been made to understand the effect of the compression cycles on the fatigue crack propagation in 7075-T6 Alclad Aluminum alloy. Constant load controlled experiments are carried out on single edge and center cracked specimens. The experiments are designed by using different combinations of load ratios, loads, periods, blocks and frequencies. The load ratios that are used in the experiments are 0.1 and 0.6; the underload ratio (underload stress/maximum stress of CA) applied to CA loading range from 0 to -3.5. The periods used are 250, 1000 or 4000 cycles. The blocks used are chosen to be one of the values 100, 1000, 3000, 10000 and 20000. For block underloading, the effect of the frequency of the underloads is also examined and the frequency is changed from 1 to 4 Hz. For all the underloaded specimens, comparison is made with constant amplitude crack propagation data of the material. For high compressive stresses, anti-buckling guides are used. The experiments show that single and periodic underloads show no detectable effect. For block underloads, acceleration during underloads and then retardation after underloads is detected and it has been shown that the frequency is effective on underloading. Also, during block underloads, large plastic deformation is also detected on the surface of the specimen. Using data of previous work, crack closure functions of 7075 -T6 are obtained and analyzed. The effect of block underloads is also studied with the help of crack surface examination under optical microscope.