Modelling and simulation of supercritical fluid extraction of natural materials from plants
- Tez No: 65080
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, bitkilerden çeşitli öz ve kimyasal maddelerin özellikle kritik nokta ötesi şartlarda özütlenmesini tanımlamak amacıyla daha önce geliştirilmiş olan Dizi Halinde Bağlanmış Mükemmel Karıştırılmış Kaplar (SI-PMTs: Serially-Interconnected Perfectly- Mixed Tanks) matematik modeli bitki dokusunun içindeki çözücü akışlarının davranışı ve bitkinin içerdiği özütlenebilen madde sayısı açılarından geliştirilmiş ve sınanmıştır. Geliştirilen modelde bitki dokusunu oluşturan hücreleri temsil eden kaplar arasında kritikötesi çözücünün akışı oldukça esnek olarak düzenlenmiştir. Herhangi bir kaptan çıkan kritikötesi çözücü bir sonraki kaba girebilmekte veya özütlenen bitkiyi terk edebilmektedir. Ayrıca bitki dokusunun duvarlarındaki özütlenenebilir bileşenler hem gaz hem de sıvı fazlarınca özütlenebilmekteyse de, sıvı fazda çözünmüş olan madde, sadece gaz fazı tarafından özütlenebilmektedir. Hücreler arasında çözücünün kısmi aktarımına izin verilerek düzenlenen modelde ise, özütlenen madde miktarının toplam kullanılan süperkritik gaz miktarından bağımsız olduğu görülmüştür. Deneysel çalışmalara dayalı bazı kaynaklarda da gösterilmiş olduğu üzere, kısmi aktarım şartlarında özütleme veriminin, toplam çözücü miktarı ile doğrudan bağlantılı olmayabileceği model sonuçlan ile belirlenmiştir. Çok bileşenli sistemler için düzenlenen modelde ise, bileşenlerin birbirinden bağımsız hareket ettiği kabulü ile elde edilen hesap sonuçlarında, özütlenen maddenin tek bileşen olarak kabul edildiği deneysel çalışmalara benzer sonuçlar elde edilebileceği gösterilmiştir. Bu sonuçlar deneysel çalışmalarda özütlenen maddeleri oluşturan bileşenlerin daha hassas olarak belirlenmesinin yararlı olacağına işaret etmiştir.vu Genel olarak, geliştirilmiş matematik model, süperkritik özütleme sistemlerinin incelenmesine ışık tutabilmesi açısından umut verici sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the mathematical model of a previous work, Serially-Interconnected Perfectly-Mixed Tanks (SI-PMTs), which attempts to describe the supercritical fluid extraction of various chemicals from plant matrices is further developed and verified to include the intercellular solvent transport mechanisms and the presence of multicomponent extracts. The SI-PMTs model as further developed in this work considers that the extractable solute species may be available both in the free-liquid in the cell, as well as on the cell walls in an adsorbed state. The transport between the PMTs is quite flexible and the solvent may enter each cell directly as fresh feed or as a product of the preceding cell. Upon leaving a PMT, the solvent stream may leave the extracted body as is, or re-enter another PMT, possibly only partially. The model assumes that the extractable components in the free-liquid state in the cells are extractable only by the gas phase, whereas the components adsorbed on the cell plant cell walls may be extracted either by the liquid phase or by the gas solvent. The model was successful in predicting that the total mass of solvent used during extraction is not at all times indicative of the extent of extraction, as frequently noted in related literature data and models. These predictions were done by permitting partial bypass of the dense-gas solvent phase in the cellular plant structure. In simulations where the model was extended to multicomponent solute systems the predictions observed for the overall extract were quite similar to those frequently reported in literature data, even though the single component concentrations of these predictionsshowed considerable differences among different components. These results indicate that more precise experimental data on extract concentrations should be taken. In summary, the mathematical model developed in this work was shown to be a useful tool in studying supercritical fluid extraction phenomena from plants.