Endoskopik endonazal dakriosistorinostomi ameliyatı sonuçlarımız ve başarı değerlendirilmesi
Endoscopic endonasal dacriosystorinostomy operation results and evaluation of success
- Tez No: 650796
- Danışmanlar: DR. ÖMER NECATİ DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Taksim Egitim ve Arastırma Hastanesi KBB Klinigine epifora nedeniyle basvuran 42 hasta, 61 göz olgusuna endonazal endoskopik DSR operasyonu yapıldı. Nazolakrimal kanal tıkanıklıgı tespit edilen 42 hastanın 39'u kadın (%92,9), 3 tanesi erkek (%7,1) olup yas ortalaması 50,47±7,95 olarak tespit edildi. Bütün hastalara silikon tüp uygulandı, silikon tüpler 3 8.haftalarda alındı. Endoskopik DSR ameliyatlarımızda erken dönemde tam basarı oranı %94,9, basarısızlık oranı %5,1 olarak bulunmustur. Uzun dönemde tam basarı oranı %87,7 , kısmi basarı oranı % 3,5 ve basarısızlık oranı % 8,8 olarak bulunmustur. Aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmustur. Bu farkın ana nedeni belli bir süre sonra ostiumun daralması veya kapanmasıdır. DSR ve silikon tüp entübasyonu uyguladıgımız hastalarda elde ettigimiz başarı oranları ve basarısızlık nedenleri literatürle uyumlu bulunmustur. Endoskopik DSR, hastalar tarafından iyi tolere edilebilen, dışarıdan insizyon skarına neden olmadıgı için kozmetik açıdan tercih edilen, travma potansiyelinin minimal ve başarı oranının yüksek olduğu fonksiyonel bir cerrahidir.
Özet (Çeviri)
Endonasal endoscopic DCR operation was performed on 42 patients and 61 eye cases who applied to Taksim Education and Research Hospital ENT Clinic for epiphora. 39 of 42 patients with nasolacrimal duct obstruction were female (92.9%), 3 were male (7.1%), and the mean age was 50.47 ± 7.95. Silicone tubes were applied to all patients, and silicone tubes were removed at 3 and 8 weeks. In our endoscopic DCR operations, the full success rate in the early period was 94.9%, and the failure rate was 5.1%. In the long term, the full success rate was 87.7%, the partial success rate was 3.5%, and the failure rate was 8.8%. The difference was found statistically significant. The main reason for this difference is that the ostium shrinks or closes after a certain period of time. The success rates and the causes of failure in patients who underwent DSR and silicone tube intubation were found to be compatible with the literature. Endoscopic DCR is a functional surgery that is well tolerated by patients, is cosmetically preferred because it does not cause incision scar from the outside, has minimal trauma potential and a high success rate.