Design and analysis of a novel compliant constant force gripper
Yeni bir sabit kuvvetli tutucunun tasarımı ve analizi
- Tez No: 650797
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasının amacı yeni bir sabit kuvvetli esnek tutucu tasarlamaktır. Sabit kuvvetin elde edildiği aralığı artırmak ve bu aralıktaki kuvvetin büyüklüğündeki sapmaları azaltmak tezin ana hedefleri arasındadır. Tez modeli iki adet esnek uzun parçadan oluşan kol kızak mekanizması tabanlıdır. Bu mekanizmanın analizi Sahte Rijit Cisim Metodu ve Sanal İş Prensibi kullanılarak yapılacaktır. Modele ait tasarım parametreleri sezgisel olarak optimize edilerek üç boyutlu boyutsuz tasarım şablonları çıkarılmıştır. Bu şablonlar kullanılarak iki farklı uzuv boyut oranı ve katılık katsayısı belirlenmiştir. Belirlenen bu oranlarla oluşturulan model, sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak test edilmiş ve teorik yaklaşımla oldukça yakın sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce a novel compliant mechanism that has constant force characteristics. Maximizing the constant force stroke and minimizing the force fluctuation are the main objectives. The proposed design model is based on a compliant slider-crank mechanism which consists of two long compliant segments connected with a revolute joint. The analysis of mechanism is performed by using Pseudo Rigid Body Method and Virtual Work Method. Design parameters are optimized heuristically and some 3D design charts are introduced. Two specific non-dimensionless link proportions and segment stiffnesses are synthesized. By using a FEA software the mechanism is analyzed numerically as well. The comparison verified that the analytical approach and simulation results are in a close agreement.