Virtual power plant application for managing rooftop solar photovoltaic systems
Çatı tipi güneş fotovoltaik sıstemlerin yönetiminde sanal güç santrali uygulaması
- Tez No: 650809
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, bir VPP sisteminin kapsamlı tanımlarını ve görevdeşlik içinde çalışmak için diğer bileşenlerle nasıl bütünleşmiş edildiğini inceler. Bir VPP sistemi, DER'ler ve merkezi bir kontrol sisteminden oluşur. Bir VPP sistemi, Üretim ünitesinin tipine bağlı olarak rüzgâr VPP veya güneş VPP olarak adlandırılır. Çatı üzeri güneş VPP'lerin Geleneksel ızgara sisteminin tüm sistemlerine entegrasyonunun araştırılması ön şarttır, ilgili yazılım MATLAB'dır ve basitleştirilmiş bir Güneş VPP sistemi oluşturmaya odaklanmıştır. Üretim ünitelerinin çıkışı, büyük türbülansları ve güç yayma sürecinin girişimini önlemek için optimize edilmiştir, ana kontrol prosedürü, fazlalık veya güç kesintisi olup olmadığına dayanmaktadır. Her durumda, eksiklik veya fazlalık şebeke tarafından telafi edilmelidir. Çatı üzeri güneş Vpp ağı, şebekeye bağlı üç SVPP'den oluşur. Bir RVPP sisteminin temel amacı, enerji üretim maliyetlerinin düşürülmesine ve RES'in şebekedeki toplam güç çıkışına bütünleşmiş edilmesine yardımcı olmaktır, çünkü dolaylı olarak atmosferdeki düşük karbon seviyelerine katkıda bulunur. Birçok ülke pilot programlar olarak SVPP sistemlerinin denenmesi ve kurulumunda liderlik yapmaktadır. VPP sistemleri, geleneksel şebekeleri, tüketicilerin ve tedarikçilerin kolektif katılımıyla değiştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the comprehensive definitions of a Virtual Power Plant (VPP) along with how it is integrated with other components to work in synergy. A VPP system is made up of DERs and a centralized control system. A VPP system is named either wind VPP or solar VPP depending on the type of the generation unit. Investigating the integration of rooftop solar VPPs into the entire systems of traditional grid systems is a prerequisite. MATLAB simulation software is used for building a simplified Solar VPP system. The outputs of generation units are optimized to avoid large turbulences and interference of power dissemination processes. The main control procedure is based on whether there is a surplus or shortage of power. In any case shortage or surplus has to be compensated by the grid. The VPP network consists of three individual rooftop solar generators connected to the grid. The main goal of a renewable energy-based VPP system is to help reduce energy generation costs and integrate renewable energy sources (RES) into the total power output of the grid, as it indirectly contributes to low levels of carbon in the atmosphere. Several countries are taking the lead in experimentation and installation of solar VPP systems as pilot programs. VPP systems are meant to replace the traditional grids with the collective involvement of consumers and suppliers.