Combined approaches for prediction of short-term wind power and applications in electirical energy systems
Kısa dönem rüzgar gücü tahmininde birleştirilmiş yaklaşımlar ve elektrik enerji sistemlerindeki uygulamaları
  1. Tez No: 572429
  2. Yazar: AKIN TAŞCIKARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UZUNOĞLU, DR. ŞEREF NACİ ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Güç sistemlerinde toplam üretim içerisindeki rüzgar gücü oranının artması ile birlikte, rüzgar hızının değişken doğasından kaynaklanan ve enerji planlaması ve dağıtımı gibi sistem işletimlerinde meydana gelen sorunlar, sistem işletmecilerinin, şebekelerin ve araştırmacıların ilgisini modern rüzgar hızı ve gücü tahmini yöntemlerine çekmiştir. Bu yöntemler, süreksiz rüzgar gücünün sistem işletimleri üzerindeki etkisini azaltma ve rüzgar enerjisinden etkin bir şekilde yararlanma kapasitesine sahiptirler. Bu kapsamda, en uygun modeli seçme işleminin zorluğundan kaçınmak ve uygun modellerin bireysel güçlerinden faydalanmak amacıyla farklı yöntemlerin birleştirilmesi, son zamanlarda gelecek vadeden bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmıştır. Belirtilen nedenden dolayı bu tezde, birleştirilmiş yöntemler ile ilgili kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiştir ve birleştirilmiş tahmin yöntemleri rüzgar tahmini literatüründe yapılarına göre ilk defa sınıflandırılmışlardır. Daha sonra, elde edilen bilgilerden faydalanılarak en yüksek tahmin performansına sahip olan yaklaşımlar belirlenmiştir ve bu yaklaşımlar sistem performansını geliştirmek amacıyla iki farklı alana uygulanmıştır. İlk uygulama alanında, yük dengesini tamamen garanti ederek ve uygun yakıt hücresi işletimini sağlayarak hidrojen kullanımını en uygun şekilde yönetmek amacıyla, rüzgar türbini, yakıt hücresi ve bataryadan oluşan şebekeden bağımsız bir hibrit sistem içerisinde birleştirilmiş bir yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada, sistemde öngörülen rüzgar gücü fazlalığı ve eksikliğine göre hareket edebilmek amacıyla, bir rüzgar gücü tahmini tabanlı denetleyici önerilmiştir. Diğer uygulama alanında ise bir birleştirilmiş tahmin yönteminin, sanal güç santralleri yapıları üzerindeki faydaları araştırılmıştır ve ölçülmüş gerçek rüzgar ve güneş gücü üretimi değerlerine uyum sağlayabilen bir ekonomik tabanlı yük dağıtımı yöntemi önerilmiştir. Bu sayede, iyileştirilmiş tahminler ile birlikte elektrik piyasasında daha etkin bir şekilde yer almak amaçlanmaktadır. Son olarak, bu çalışma, daha etkin rüzgar hızı ve gücü tahmini yöntemlerinin geliştirilmesi ve tahminlerden farklı alanlarda verimli bir şekilde faydalanılması amacıyla ilgili araştırmacılara birleştirilmiş yöntemlerin gelecekteki olası araştırma konularını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the continuous increase of wind power penetration in power systems, the problems caused by the volatile nature of wind speed and occurring in the system operations such as scheduling and dispatching have drawn attention from system operators, utilities and researchers towards to the state-of-the-art wind speed and power forecasting methods. These methods have the required capability of reducing the influence of the intermittent wind power on system operations as well as of harvesting the wind energy effectively. In this context, combining different methodologies in order to circumvent the challenging model selection and take advantage of the unique strength of plausible models have been recently emerged as a promising research area. Therefore, in this thesis, a comprehensive research about the combined models is realized and the combined forecasting approaches are classified according to their structure for the first time in the literature of wind forecasting. Then, the best performing approaches are determined by utilizing the obtained knowledge and these approaches are applied to two different fields with the aim of improving the system performance. In the first field, a combined approach is used in a stand-alone hybrid system composed of a variable speed wind turbine (WT), a fuel cell (FC) and a battery, in order to optimize the hydrogen utilization while guaranteeing the load balance implicitly as well as to achieve proper FC operation. Herein, a wind power prediction based controller is proposed in order to take action according to foreseen amount of power deficit or excess in the system. The results obtained provide insights about the advantages of utilizing wind power predictions in a hybrid system. In the latter field, the benefits of a combined prediction method on the concept of virtual power plant are investigated and an economic operation based load dispatching strategy that can interactively adapt to the real measured wind and solar power production values is proposed. Hence, it is aimed to participate in the electricity market more efficiently with the improved predictions. Finally, this thesis points out the possible further research directions of combined techniques so as to help researchers in the field develop more effective wind speed and power forecasting methods, and utilize the predictions in different application areas effectively.