Performance analysis of hybrid photovoltaic-thermoelectric (PV/TE) solar systems
Hibrit fotovoltaik-termoelektrik (PV/TE) sistemlerin performans analizi
  1. Tez No: 650812
  2. Yazar: AICHATOU GALY ADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Fotovoltaik (PV) modüllerin verimliliğinin iyileştirilmesi, günümüzde pek çok araştırmacının odak noktasıdır. Birçok fikirlerle birlikte bu amaca ulaşmak için birçok test ve araştırma yapılmıştır. PV modülünü termoelektrik modül ile birleştirmek verimliliği artırmak için yenilikçi bir yaklaşımdır. Bu nedenle, sadece güneş spektralinin bir kısmı PV için olduğu gibi değil, aynı zamanda ısı da kullanıldığı için daha büyük bir spektrumdan faydalanmaktadır. Panelin soğutulmasına izin verir ve ek güç sağlar. Bu önceki araştırma çalışmaları hakkında kapsamlı bir inceleme burada sunulmuştur. PV/TE sistemlerinin performansını artırmak için birçok yöntem ve yaklaşım tartışılmaktadır. Mevcut literatürdeki boşluklar tanımlanmış ve gelecekteki araştırmalar için ciddi öneriler verilmiştir. Burada, PV/TE sistemleri üzerinde sadece birkaç deneysel çalışmanın mevcut olduğu vurgulanmaktadır. Bu nedenle, bu sistemler ile gerçek atmosfer koşullarında kapsamlı deneysel çalışmaların yapılması şiddetle tavsiye edilir. Çalışmamız, bir PV panel ve bir termoelektrik jeneratör (TEG) modülünden oluşan art arda dizili verimliliğinin simülasyonuna dayanıyordu. Simülasyon, güneş enerjisinin kullanımı için umut verici bir yer olan Nijer'in atmosfer koşulları kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar önceki çalışmayı desteklemekte ve bir TEG eklenmesinin PV panelinin güç çıkışını arttırdığı hipotezini teyit etmektedir. Hibrit'in tek başına PV'den (photovoltaik panel) daha iyi bir verime sahip olduğu gösterilmiştir. İki modül için en düşük verim, 72.03 ℃ hücre sıcaklığında kaydedilmiştir. Hibridin verimliliğindeki artış bu noktada daha belirgindir: bağımsız PV'nin verimi% 12,24'tür ve hibridin verimi% 19.62'lik bir değerle biraz daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The improvement of the efficiency of the photovoltaic (PV) modules is the focus nowadays of so many researchers. Many test and research were conducted in order to reach that goal. That is how they came with the idea of a hybrid. Combining the PV module with the thermoelectric module is an innovative approach to improve the efficiency. Thus, not only a part of the solar spectral is exploited as for the PV alone, but a larger spectrum is exploited because the heat too is used. It allows the cooling of the panel and provide an additional power. A comprehensive review on these previous research studies are presented here. Many methods and approaches to enhance the performance of the PV/TE systems are discussed along. The gaps in existing literature are identified and recommendations for future research are precisely outlined. It is emphasized here that only few experimental studies on PV/TE systems are exist. Therefore, it is highly recommended here that comprehensive experimental studies under real atmospheric conditions should be done with these systems. Our work was based on a simulation of the efficiency of a tandem made of a PV panel and a TEG module. The simulation was done using the atmospheric conditions of Niger, which is a promising site for the exploitation of solar energy. The results obtained support the previous work and confirm the hypothesis that the addition of a TEG enhance the power output of the PV panel. It was shown that the Hybrid had a better efficiency than the PV stand alone. The lowest efficiency for the two modules were recorded at a cell temperature of 72.03 ℃. The enhancement in efficiency of the hybrid is more noticeable at that point: the efficiency of the stand-alone PV is of 12.24% and the efficiency of the hybrid is slightly higher with a value of 19.62%.