Designing a system for natural gas storage facilities in salt caverns
Tuz kuyularına yapılan doğalgaz depolama tesisleri için sistem tasarımı
  1. Tez No: 650824
  2. Yazar: ENİS MURAT ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde doğalgaz en çok kullanılan enerji kaynağıdır ve insanlar tarafından ısınma ihtiyacı olarak da kullanılmaktadır. Doğalgaz üretemeyen ülkeler arz talep dengesini korumaya çalışırlar. Dolayısıyla, doğalgazın depolanması gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Genellikle bu tip tesisler manuel olarak geleneksel metotlarla işletilmektedir. Operasyon başladığı zaman, hangi ünitelerin çalışacağı, hangi kuyuya gaz basılacağı, hangi vanaların açılıp kapatılacağı gibi bütün eylemler operatörler tarafından yürütülmektedir. Çok karmaşık proses sistemleri olan bu tip tesislerde, insan kaynaklı hata yapma oranı yükselmektedir. Bu tip hataları minimuma indirmek ve efektif ve sürekli bir operasyon hedeflenmektedir. Bu çalışma ile doğalgaz depolama tesislerindeki operasyon parametrelerini ve SCADA'yı içeren bir PLC programı ile bu tip tesislerin yarı otomatik ve tam otomatik olarak çalıştırılması simülasyon üzerinde sağlanmıştır. 500.000.000 m3 toplam hacimli üç adet tuzlu su kuyusu için günlük 30.000.000 m3 gaz basma ve 50.000.000 m3 geri çekme kapasitesi olan örnek bir tesis için çalışma yapılmıştır. Sonuç olarak, doğalgaz depolama tesisleri için bir yazılım hazırlanarak geleneksel metotlarla yapılan işletmenin insan hatalarını minimuma indirebilecek bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural gas is most widely used resource for energy and is also used by people in homes for heating. Countries that do not produce natural gas try to keep the balance between demand and supply. So, the importance of natural gas storage increases and investments increase day by day. In general, storage facilities are operated manually with traditional methods. When the operation starts, operators take all decisions. Which units are working, which cavern should be used, which valves are open or close, all decisions made by operators. This type of facilities has complex process and possibility of man-made mistake is high. It is aimed to minimize the man-made mistakes, operate the facilities effectively and continuously. In this study, a simulation is designed for the operations. The purpose is to make a PLC programming that include definition of operating parameters for all units in natural gas storage facilities, semi and full automatic operation, programming of the parameters and create SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) pages. The work is applied for sample facility that has 500.000.000 m3 total storage capacity with 30.000.000 m3/day injection and 50.000.000 m3/day withdrawn rate in three salt caverns. Therefore, a software simulation is prepared for natural gas storage facilities that can minimize the human being mistakes on operation, which is carried out with traditional methods.