Ultra-geniş bantlı 180 derece hibrit bağlaştırıcı tasarımı
Ultrawide band 180 degree hybrid coupler design
  1. Tez No: 650823
  2. Yazar: MERVE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, 1 – 15 GHz arasında performans gösteren 180 derece hibrit bağlaştırıcı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımda, çok kısımlı bağlaştırıcı ve çok kısımlı faz kaydırıcı yöntemleri uygulanmıştır. Bağlaşım değerinin yapıda gerçeklenebilmesi için, üçlü şerit hat yapısı kullanılmıştır ve bu şerit hat yapısında RT/Duroid 5880 alttaş malzemesi seçilmiştir. Üçlü şerit hat yapısındaki alt ve üst katmanlar 1.525 mm, orta katman ise 0.254 mm kalınlığında seçilmiştir. Bu yapıda biri yalnızca alttaş üzerinden, diğeri hem alttaş hem çapraz geçiş deliği üzerinden bağlaşımı olan iki farklı bağlaştırıcı yapısı tasarlanmış; benzetim ve ölçüm sonuçları karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an ultra-wide bandwidth 180 degree hybrid coupler which performs in 1 – 15 GHz bandwidth design is presented. In the design, multisection coupler design and multisection phase shifter design methods are implemented. In order to realize the proper coupling values, three-layered stripline is used with RT/Duroid 5880 substrate. It is preffered that the top and bottom layer thickness of three-layered stripline structure is 1.525 mm and the middle layer thickness is 0.254 mm. Two different coupler are design in the form of the structure: one of them performs coupling only through substrate and the other performs coupling through substrate and crossover via. For both couplers, it is obtained the simulation and measurement results and their comparisions.