Ahşap yapılar ve Türkiye'de inşaat mühendislerinin / ağaç işleri endüstri mühendislerinin çok katlı ahşap yapılara yönelik görüşleri
Wood structures and the civil engineers / wood products industrial engineers' point of view on multi-storey wooden structures in Turkey
  1. Tez No: 650825
  2. Yazar: ERCAN SEFA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ahşap; görünümü, estetiği, izolasyonu ve istenilen forumun kolayca verilebilmesinden ötürü insanoğlunun varoluşundan beri kullandığı vazgeçilmez bir malzemedir. İnsanoğlu, temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşılarken de ahşap malzemeyi kullanmıştır. Dünyada yapı elemanı olarak ahşap malzeme tercih edilmiş ve hali hazırda kullanılmakta olan birçok ahşap bina, köprü ve stadyum bulunmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte; ahşap malzemeyi koruma yöntemleri, kolay şekil verilebilmesi, yangına ve depreme karşı dayanımı, mekanik gücünün artırılması gibi özellikleride gün geçtikçe gelişmektedir. Ahşap malzemenin kazandığı özelliklerle birlikte çok katlı yapılarda kısmi parça olarak kullanılmasının yanında taşıyıcı sistem bazında kullanımı da hız kazanmıştır. Çok katlı ahşap yapıların taşıyıcı sistem olarak kullanımının dünya genelinde yapımı hız kazanmışken, ülkemizde herhangi bir örneği bulunmamaktadır. Bu çalışmayla; ahşabın özellikleri, ahşap malzeme koruma, laminasyon teknikleri, ahşap yapılar, ülkemizden ahşap yapılara örnekler, dünya genelinden tarihi ahşap yapılar, dünya genelinden çok katlı ahşap yapılar ve ahşap malzemenin yapılarda kullanılmasının avantajları konuları incelenmiştir. Bu incelemelerin yanında tezin ana konusu olan; ülkemizdeki inşaat mühendisleri ve ağaçişleri endüstri mühendislerinin çok katlı ahşap yapılar hakkında görüşlerinin anket yoluyla toplanması ve değerlendirilmesi yapılarak bu konu hakkındaki farkındalık ve tutumlarının incelemesi yapılmıştır. Anket çalışmasının; uygulanan malzemenin ahşap endüstrisine dayalı olmasından dolayı ağaçişleri endüstri mühendisleri, uygulama alanı olarak inşaatlarda taşıyıcı sistem olarak kullanılmasından dolayı da inşaat mühendisleriyle yapılması tercih edilmiş olup; 14 inşaat mühendisi ve 18 ağaçişleri endüstri mühendisi olmak üzere toplamda 32 kişi ile anket yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak; insanoğlunun varoluşundan beri çeşitli şekilllerde kullanılan ağaç malzemenin dünyada çok katlı yapılarda da giderek hız kazanan bir kullanımı olduğu görülmüştür. Ülkemizde çok katlı ahşap yapı sektörünün başlanması ve hızlanabilmesi amacıyla, ahşap malzemenin korunması, laminasyonu ve uygulama tekniklerinin yaygınlaştırılması ve avantajlı özelliklerinin yapılarda kullanılabileceği yönünde bir vizyon yaratılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Wood is a material that humans have been using from the beginning of their existence that is indispensable thanks to its appearance, aesthetics, isolation, and malleability. Humans have also been using wood materials to address one of their basic needs: sheltering. There are many wooden buildings, bridges and stadiums in the world that are currently in use. With the advancement technology, wood's protection methods, malleability, resistance against fire and earthquakes, and reinforcement of its mechanical strength improve with each passing day. With such improved features, besides being used in multi-storey buildings as partial piece, the use of wood materials as load-bearing system has also accelerated. While the use of multi-storey wooden structures as load-bearing system has accelerated around the world, there are no examples in our country. The study examines the following subjects: the properties of wood materials and their protection, lamination techniques, examples of wooden buildings from our country, historical wooden buildings in the world, and the advantages of using wood in buildings. Besides these examinations, this study analyze the awareness and attitudes of civil and wood products industrial engineers on multi-storey wooden buildings through surveying. The participants of the survey were chosen from wood products industrial engineers, as the applied material is based on wood industry, and civil engineers, since the material's field of application is usage as load-bearing system in constructions. A total of 32 individuals participated in the survey, 14 of whom were civil engineers and 18 wood products industrial engineers. As a result of this study, it has been observed that wood materials, with which human beings have long been using them in various ways, have also been enjoying increasing usage in multi-storey buildings. The study envisages that in order to initiate and accelerate the multi-storey wooden building sector in our country, protection, lamination, and application techniques of wood materials should become prevalent, and a vision shall be created whereby the advantegous properties of wood materials can be used in buildings.