Süt dişlerinde iğnesiz enjektör sisteminin kullanımının çocukların kaygı düzeyine ve ağrı kabulüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the use of the needle-free injector system on the anxiety level and pain acceptance of children
  1. Tez No: 650869
  2. Yazar: MELEK BELEVCİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR ALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Dental enjektörlerde bulunan iğne çocuk hastalarda endişe ve korku oluşturabilir. Çalışmamızda jet enjeksiyon türü olan Comfort-in sistemiyle geleneksel enjektörle uygulanan infiltratif anestezinin etkinliğini karşılaştırmak ve çocukların kaygı düzeyinin hissedilen ağrı şiddetine etkisini ölçmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize 2018-2020 yılları arasında tedavi gereksinimiyle başvuran, yaşları 4-10 yaş aralığında olan simetrik, lokal anestezi uygulaması ile dolgu veya amputasyon gereksinimi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Split-mouth dizaynda olan çalışmamızda, aynı tedavi gereksinimi olan simetrik dişlerden birine geleneksel dental enjektörle infiltrasyon anestezisi uygulanırken, diğerine Comfort-in jet enjeksiyon sistemi aynı hekim tarafından uygulandı. Çocukların enjeksiyon uygulaması sırasındaki ağrı (Ağrı 1), dental tedaviler sırasındaki ağrı (Ağrı 2), işlem sonrasındaki ağrı (Ağrı 3) ve postoperatif 1. gündeki ağrı (Ağrı 4) değerleri özel olarak 7 renk (beyaz, sarı, yeşil, mavi, magenta, kırmızı, siyah) kullanarak renklendirdiğimiz Wong-Baker yüz ifadeleriyle ağrı derecelendirme skalası kullanılarak değerlendirildi. Çocukların enjeksiyon uygulaması sırasındaki ağrı (Ağrı 1), dental tedaviler sırasındaki ağrı (Ağrı 2), işlem sonrasındaki ağrı (Ağrı 3) ve postoperatif 1. gündeki ağrı (Ağrı 4) değerleri özel olarak 7 renk (beyaz, sarı, yeşil, mavi, magenta, kırmızı, siyah) kullanarak renklendirdiğimiz Wong-Baker yüz ifadeleriyle ağrı derecelendirme skalası kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The needle in dental injectors can cause anxiety and fear in pediatric patients. In our study, we aimed to compare the effectiveness of the Comfort-in system, which is a jet injection type, and infiltrative anesthesia with a traditional injector, and to measure the effect of children's anxiety on the severity of pain. Materials and Methods: Patients who applied to our clinic in the 2018-2020 study with the need for treatment, aged 4-10 years, symmetrical, with filling or amputation applications with local anesthesia were included. In our study with a split-mouth design, infiltration anesthesia was applied with a conventional dental injector to one of the symmetrical teeth requiring the same treatment, while the Comfort-in jet injection system was applied to the other by the same dentist. Pain during injection application (Pain 1), pain during dental treatments (Pain 2), pain after the procedure (Pain 3) and pain on the postoperative first day (Pain 4) values are specially 7 colors (white, yellow, green, blue, Magenta, red, black) using the Wong-Baker scale.