Tibial defektlerde ilizarov eksternal fiksatörü ile kemik transportu sonuçlarımız
Results of bone transport with ilizarov external fixator in tibial defects
- Tez No: 650870
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tibial Defektlerde İlizarov Eksternal Fiksatörü ile Kemik Transportu Sonuçlarımız Yüksek enerjili travmalarla oluşan tibial defektlerde İlizarov eksternal fiksatörle tedavinin sonuçlarını ve konsolidasyonun erken döneminde tespit yapılan hastaların sonuçlarını değerlendirmeyi planladık. Süleyman Demirel Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2013-2020 tarihleri arasında farklı etyolojik nedenlere bağlı oluşmuş tibia segment kaybı olan ve tedavisinde İlizarov eksternal fiksatör ile kemik transportu yapılmış 30 hastadan yeterli tetkik ve takipleri olan 25 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar kemik kaybı etyolojisi, demografik özellikler, Paley psödoartroz sınıflaması ve Solomin'in uzun kemik defekt sınıflamasına göre gruplandırıldı. Sonuçların değerlendirilmesi ASAMI sonuç kriterlerine göre yapıldı. Çalışmadaki 25 hastanın 20'si erkek, 5'i kadındı. Ortalama yaşları 44,80±18,51'di. Paley psödoartroz sınıflamasına göre hastaların 16'sı (%64) Tip B1, 5'i (%20) Tip B2, 4'ü (%16) Tip B3 olarak saptandı. Solomin'in uzun kemik defekt sınıflamasına göre hastaların 4'ü (%16) Tip B2, 14'ü (%56) Tip C1, 7'si (%28) Tip C2 idi. 25 hastanın 16'sında konsolidasyon tamamlanmadan erken tespit sağlandı. Ek tespit yapılmayan grupta fiksatör süresi 360±130,77 gün, EFI 61,63±29,81 gün/cm iken erken tespit yapılan grupta fiksatör süresi 273,33±116,82 gün, EFI 57,22±29,05 gün/cm bulundu. Komplikasyonlar Paley'in kriterlerine göre değerlendirildi. Toplam komplikasyon sayımız 39 olup en sık pin dibi enfeksiyonu görüldü. Kemik sonuçlarımız hastaların 7'sinde mükemmel, 9'unda iyi, 4'ünde orta, 5'inde kötü olarak tespit edildi. Fonksiyonel sonuçlar hastaların 5'inde mükemmel, 11'inde iyi, 4'ünde orta ve 5'inde kötü olarak tespit edildi. Yüksek enerjili travmalar sonucu oluşan tibia segment kayıplı açık kırıkların tedavisinde İlizarov yöntemi oldukça güvenli ve başarılı bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Results of Bone Transport with Ilizarov External Fixator in Tibial Defects We planned to evaluate the results of treatment with Ilizarov external fixator in tibial defects caused by high-energy traumas and the results of patients detected in the early period of consolidation. Twenty-five patients who had tibial segment loss due to different etiological reasons and who had bone transplantation with Ilizarov external fixator between 2013-2020 in Suleyman Demirel University Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic and who had adequate examinations and follow-ups were evaluated retrospectively.The patients were grouped according to bone loss etiology, demographic characteristics, Paley's pseudoarthrosis classification and Solomin's long bone defect classification. Evaluation of the results was made according to ASAMI result criteria. Of the 25 patients in the study, 20 were men and 5 were women. Their average age was 44.80±18.51. According to the Paley's pseudoarthrosis classification, 16 (64%) of the patients were Type B1, 5 (20%) of the patients were Type B2, and 4 (16%) of the patients were Type B3. According to Solomin's long bone defect classification, 4 (16%) of the patients were Type B2, 14 (56%) of the patients were Type C1, 7 (28%) of the patients were Type C2. Early detection was achieved in 16 of 25 patients before consolidation was completed. Fixator duration was 360 ± 130.77 days in the group without additional fixation, EFI was 61.63 ± 29.81 days/cm, while the fixator duration was 273.33 ± 116.82 days in the early detection group, EFI was 57.22 ± 29.05 day/cm. Complications were evaluated according to Paley's criteria. Our total number of complications was 39, and the most common infection was pin bottom infection. Our bone results were found to be excellent in 7 of the patients, good in 9 of the patients, moderate in 4 of the patients and poor in 5 of the patients. Functional results were excellent in 5 of the patients, good in 11 of the patients, moderate in 4 of the patients and poor in 5 of the patients. Ilizarov method is a very safe and successful option in the treatment of open fractures with tibial segment loss caused by high-energy traumas.