Çocuklarda uygulanan palatal anestezide farklı tip enjeksiyon sistemlerinin klinik değerlendirmesi ve ağrı kabulünün karşılaştırılması
Clinical evaluation and comparison of pain acceptance of different types of injection systems in palatal anesthesia applied to children
  1. Tez No: 907462
  2. Yazar: BÜŞRA ALMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR ALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Başarılı bir pediatrik hasta yönetimi için ağrı kontrolü kritik öneme sahiptir. Dental lokal anestezi, diş tedavisi sırasında ağrıyı ortadan kaldırmak için en çok kullanılan yöntemdir. Süt molar dişlerin çekiminde rutin olarak kullanılan palatal enjeksiyon; palatal mukoza ile kemik arasındaki sıkı bağlantı nedeniyle ağrı ve korkuya neden olup, çocuk hastalar tarafından tolere edilmesinde başarısızlıklar yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, çekim endikasyonu gereken üst süt molar dişlerin Comfort-In iğnesiz enjeksiyonun geleneksel enjeksiyon yöntemine göre ağrı kabulünün ve anestezi etkinliğinin karşılaştırılmalı değerlendirme amaçlanmaktadır. Materyal Metot: Kliniğimize ebeveyni ile başvuran 4-10 yaş aralığındaki olan simetrik, lokal anestezi uygulaması ile maksiller süt molar dişlerinde diş çekimi tedavisi gereksinimi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Split-mouth dizaynda olan çalışmamızda, aynı tedavi gereksinimi olan simetrik dişlerden birine geleneksel dental enjektörle infiltrasyon anestezisi uygulanırken, diğerine Comfort-in jet enjeksiyon sistemi aynı hekim tarafından uygulandı. Çocuk hasta kliniğe ilk geldiğindeki anksiyete düzeyleri IDAF-4C ile belirlendi. Çocukların enjeksiyon uygulaması sırasındaki hissettikleri ağrı Wong Baker skalası, vücut tepkileri ise FLACC skalası kullanılarak değerlendirildi. Çocukların enjeksiyon uygulaması sırasındaki nabız ve oksijen satürasyonu gibi fizyolojik değerleri pulse oksimetre (plusMED plus-50D, Mediaid Inc., CA, ABD) kullanılarak değerlendirildi. Veriler IBM SPSS V23 (SPSS inc., an IBM Co., Somers, NY) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Pain control is critical for successful pediatric patient management. Dental local anesthesia is the most commonly used method to eliminate pain during dental treatment. Palatal injection, which is routinely used in the extraction of primary molars, causes pain and fear due to the tight connection between the palatal mucosa and the bone, and may cause poor tolerance by pediatric patients. The aim of this study is to evaluate the pain acceptance and anesthetic efficacy of Comfort-In needle-free injection compared to the traditional injection method for maxillary primary molars requiring extraction indication. Materials and Methods: Patients between the ages of 4 and 10 who applied to our clinic with their parents and required symmetrical, local anesthesia application and maxillary primary molar tooth extraction treatment were included in the study. In our split-mouth design study, infiltration anesthesia was applied to one of the symmetrical teeth requiring the same treatment with a conventional dental syringe, while the Comfort-in jet injection system was applied to the other by the same physician. The anxiety levels of the pediatric patients when they first came to the clinic were determined using IDAF-4C. The pain felt by the children during the injection was evaluated using the Wong Baker scale, and their body reactions were evaluated using the FLACC scale. The physiological values of the children such as pulse and oxygen saturation during the injection were evaluated using a pulse oximeter (plusMED plus-50D, Mediaid Inc., CA, USA). The data were analyzed with IBM SPSS V23 (SPSS inc., an IBM Co., Somers, NY) program.