Obstrüktif uyku apne sondromlu hastalarda p dalga dispersiyonu, qt dalga dispersiyonu ve p dalga amplütütünün değerlendirilmesi
Evaluation of p wave dispersion, qt dispersion and p wave amplitude in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 650873
  2. Yazar: BURCU OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç ve hipotez: Atriyal ve ventriküler taşiaritmiler için non-invaziv risk belirteçleri olarak kabul edilen P dalga dispersiyonu (Pd) ve QT aralık dispersiyonu (QTc) parametrelerini kullanarak Obstüktif uyku apne sendrom'lu(OUAS) hastaların artial ve ventriküler taşiaritmi riskilerini, ve p dalga amplütütü (Pda) ölçümü yoluyla da sağ atrial dilatasyon riskini değerlendirmektir. Yöntem: Kliniğimiz uyku labotaruvarına 1 Ocak 2008- 1 Temmuz 2008 tarihleri arasında başvuran arda arda gelen hastalar değerlendirmeye alındılar. Çalışmaya kabul için gerekli kriterleri karşılayan 225 ( 84 kadın, 141 erkek) vaka çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara polisomnografik tetkik uygulandı. Rutin kan tetkikleri çalışıldı. Ek olarak elektrokardiyografi çekildi. 12 kanallı elektrokardiyografik tetkik üzerinden Pd, QTc ve düzeltilmiş QT dispersiyonu (QTcd) hesaplandı. Hasta ve kontrol gruplarındaki farklılık değerlendirildi. Bulgular: Polisomnografik tetkik sonrasında AHI0.05). QTc değeri hasta grubunda normal sınırın üstünde olmasına rağmen kontrol grubu değerleri ile karşılaştırıldığında fark anlamlı değildi(p>0.05). P dalgasına yönelik yapılan incelemelerde P max, P min ve Pd açısından, değerlerin hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek tesbit edilmesine rağmen, gruplar arasında anlamlı faklılık saptanmadı (p>0.05). P dalga amplitütü hasta grubunda kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı yüksek tesbit edildi(p=0.02). Sonuç: Pd ve QTc/QTcd parametreleri, OUAS'lu hastalarda ventriküler ve atrial aritmi riskinin değerlendirilmesi amacına yönelik, uygun parametreler gibi gözükmemektedirler. Bunun yanında Pda'de saptanan artış, sağ atrial dilatasyon riskindeki artışı işaret ediyor olabilir. Konu ile ilgili netliğin sağlanması için geniş vaka serileri içeren ileriye yönelik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the present study is to investigate the risk of atrial and ventriculer tachyarrhythmias by calculating P wave dispersion(Pd) and QT dispersion(QTc) which is reported to predict the risk of atrial and ventriculer tachyarrhythmias, and to evaluate the risk of right artial dilatation by calculating P wave amplitude(Pda) in patients with obstructive sleep apnea syndrome(OSAS). Method: Patients who had applied to our sleep laboratory between January 1 2008 to July 1 2008, enrolled the study. 225 patients (84 female, 141 male) who met the inclusion criteria, were included in the study. Blood tests of the patients were analysed. Additionally, all the patients underwent electrocardiography. Pd, Pda QTc ve corrected QT dispersion (QTcd) calculated on a 12 lead surface ECG. Differences between patients and control group were evaluated. Results: After polysomnographic analysis , 56 cases with AHI0.05). Althought QTc was higher than normal range in patient group, the differences was not significant compared to control group (p>0.05). Though P max, P min and Pd were higher in patients group compared to control group, the differences was not statistically significant. However, P wave amplitude was significantly higher in the patient group than in the control group (p=0.02). Conclusion: Pd and QTc/QTcd do not seem to be suitable parametres to evaluate the risk of atrial and ventriculer tachyarrhythmias in patients with OSAS. However, higher P values in OSAS patients might point at the increased risk of right atrial dilatation. Further studies are required to clarify this subject.