Ankara ili Coccinellidae (Insecta: Coleoptera) familyası üzerinde sistematik araştırmalar
Systematic researches on the family Coccinellidae (Insecta: Coleoptera) in Ankara province
- Tez No: 650894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KABALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili Coccinellidae (Coleoptera) familyası üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla, Ankara ilinde Mayıs-Ekim 2018 ve Nisan-Ekim 2019 aylarında arazi çalışmaları yapılmıştır. 5310 örnek toplanmıştır. 4 altfamilya, 9 tribüs ve 20 cinse ait 38 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen tüm türlerin ayrıntılı lokalite kayıtları, Türkiye ve Dünya yayılışları ve sinonimleri verilmiştir. Bu çalışma ile Ankara ili Coccinellidae familyası sistematik ve taksonomik, faunistik, ekolojik ve zoocoğrafik özellikler açısından değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Sistematik ve taksonomik değerlendirmeler ve tartışmalarda, 38 türün genel morfolojisi ayrıntılı olarak incelenmiş, tanımlanmış ve fotoğraflanmıştır. Erkek örnekleri olan 33 türün erkek genital organları ayrıntılı bir şekilde tanımlanmış, çizilmiş ve fotoğraflanmıştır. Erkek genital organ yapıları tespit edilmiş türler ve literatür arasında sistematik olarak karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Bu çalışmada ilk kez Hyperaspis (s.str.) histeroides, Scymnus (s.str.) magnomaculatus, Parexochomus nigripennis ve Tytthaspis sedecimpunctata' nın erkek genital organlarının fotoğrafları, çizimleri ve ayrıntılı açıklamaları verilmiştir. Faunistik değerlendirmeler ve tartışmalarda; tür sayıları ve bu türlerin altfamilyalara, cinslere ve Ankara'nın ilçelerine göre dağılışları verilmiştir. İlçelerin fauna benzerlikleri ve tür çeşitlilikleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar, Coccinellidae familyasında Güdül ilçesinin en yüksek tür çeşitliliği değerine sahip olduğunu göstermiştir. Ekolojik değerlendirmelerde birey sayıları, toplanma ayları, toplanma yükseklikleri ve toplanma lokalitelerinin hava sıcaklıkları belirlenmiş, tartışılmış ve karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda, toplanma ayı olarak Haziran, toplanma yüksekliği olarak 501 - 700 m aralıkları ve toplanma sıcaklığı olarak 30,1-32,5 °C, aralıklarında tür çeşitliliğinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Zoocoğrafik değerlendirmeler bölümünde, Palaearktik Bölge ile altbölgeleri arasındaki ilişki karşılaştırılmıştır. Araştırma alanının tür kompozisyonları ile Türkiye'nin diğer coğrafi bölgeleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, researches was conducted on the family Coccinellidae (Coleoptera) in Ankara province. For this purpose, field studies were carried out in May-October 2018 and April-October 2019 in Ankara. 5310 specimens were collected. Totally 38 species belonging to 4 subfamilies and 20 genera were identified. Detailed locality records, distributions in Turkey and the World, synonyms of all identified species were given. With this study, Coccinellidae family of Ankara was evaluated and discussed in terms of systematic and taxonomic, faunistic, ecological and zoogeographic aspects. In systematic and taxonomic evaluations and discussions, the general morphologies of the 38 species were examined in detail, described and photographed. Male genital organs of 33 species, which have male specimens, were described, drawn and photographed in detail. Male genital organ structures were compared and discussed systematically between detected species and literature. Photos, drawings and detailed descriptions of male genital organs of Hyperaspis (s.str.) histeroides, Scymnus (s.str.) magnomaculatus, Parexochomus nigripennis and Tytthaspis sedecimpunctata were presented for the first time in this study. In faunistic evaluations and discussions, species numbers and distributions in subfamilies, genera and counties of Ankara was given. Faunal similarities and species diversities of counties was compared. These comparisons exhibited that Güdül for the family Coccinellidae has the highest species diversity value. In the ecological evaluations, the number of specimens, collecting months, collecting altitudes and air temperatures of collecting localities were determined, compared and discussed. As a result of these evaluations, June as collecting month, 501-700 m as collecting altitude interval and 30.1 – 32.5 °C collecting temperature interval were detected with higher species diversities than rest. In the zoogeographic evaluation section, the relationship between the Palaearctic Region and its subregions are compared. Similarities and differences between species compositions of the research area and the other geographical regions of Turkey were compared.