Pseudaulacaspis pentagona targioni-tozzeti (Hemiptera: diaspididae)'nın Ankara ilindeki yayılışı konukçuları ve dut üzerindeki biyo-ekolojisi
Distribution, host plant and the bio-ecology of the pseudaulacaspis pentagona targioni-tozziti (Hemiptera: Diaspididae) on mulberry in Ankara provi̇nce
  1. Tez No: 465056
  2. Yazar: EHAB MOHAMMED AHMED M MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dut kabuklubiti Pseudaulacaspis pentagona Targioni-Tozzetti (Hemiptera: Diaspididae), Türkiye'de önemli bir dut zararlısı olup, taş çekirdekli meyvelerde de ekonomik zarar sebep olmaktadır. Polifag bir zararlı olması nedeniyle, süs ve orman bitkilerinde de görülmektedir. Son yıllarda Dut meyvesine artan talep nedeniyle, dut yetiştirme alanları artmış, dolayısıyla dut kabuklubiti önemli bir zararlı haline gelmiştir. Bu çalışmada Dut Kabuklubiti'nin Ankara İli sınırları içindeki yayılışı, konukçuları, doğal düşmanları ve biyo- ekolojisi incelenmiştir. Araştırma çerçevesinde Ankara'nın 25 ilçelerine 2014-2015 yıllarında surveyler düzenlenmiştir. Bu 25 ilçeden sadece 13 ilçe'nin P. pentagona ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir. P. pentagona'nın Ankara'da 23 tür süs ve park bitkilerinde yaygın ve zararlı olduğu saptanmıştır. Bunlardan M. alba üzerinde özellikle Ayaş ilçesinde ekonomik zararlı olduğu gözlenmiştir. Biyo- ekoloji çalışmaları 2013-2015 yılları arasında P. pentagona'nın ekonomik Dut zararlısı olduğu Ayaş, süs bitiklerinde zararlı olduğu Altın Park (Altındağ), Botanik Park (Çankaya) ve Cemre Park (Demetevler)'da seçilen 5'er Dut ağacında yürütülmüştür. Çalışma sonucunda P. pentagona'nın kışı döllenmiş dişi olarak geçirdiği ve döl sayısı 2 – 3 arasında değiştiği saptanmıştır. İlk yumurtaların ve hareketli nimf genellikle Mayıs başında ve Temmuz sonunda tespit edilmiştir. Erkek uçuşlarının Temmuz ortasında, Ağustos sonunda ve Ekim sonunda tespit edilmiştir. Ankara'da beş avcı tür ve üç tür parazitiot P. pentagona'nın yaygın doğal düşmanları olarak tespit edilmiştir. Avcı türler; Chilocorus bipustulatus L Brumus quadripustulatus L. (Coleoptera: Coccinellidae), Cybocephalus sp. (Coleoptera: Cybocephalidae), Orius minutus L. (Hemiptera: Anthocoridae), ve Chrysoperla pallida (Henry vd.) (Neuroptera: Chrysopidae) dır. Asalak türler; Aphytis proclia (Walker), Encarsia berlesei (Howard) (Hymenoptera: Aphelinidae) ve Epitetracnemus comis Noyes & Ren Hui (Hymenoptera: Encyrtidae) dır.
Özet (Çeviri)
Pseudaulacaspis pentagona Targioni-Tozzetti (Hemiptera: Diaspididae), is a major pest of mulberry in Turkey and causes economic damage in stone fruits beside of ornamental and forestry plants. The distribution of P. pentagona were investigated in 25 districts of Ankara during 2013–2015. Thirteen districts were infested with mulberry scale. Twenty-three host plants species were found in these 13 districts. One of these host plant was M. alba especially in Ayaş district P. pentagona was observed as economic pests of Mulberry. The biyology of the mulberry scale was carried out between 2013-2015 on selected 5 trees of mulberry as a host plant of P. pentagona wich it's very harmful pest of mulberry trees in Ayaş, AltınPark , Botanik Park and Cemre Park. In this study was found P. pentagona spent the winter as fertilized females and it has 2 or 3 generations in the year. Also found that the eggs were hatch in the beginning of May and the end of July. Males flights were started in mid-July, late August and at the end of October. Five species of predators and three species of parasitoids were found to be associated with the mulberry scale. The predators, Chilocorus bipustulatus L., Brumus quadripustulatus L. (Coleoptera: Coccinellidae), Cybocephalus sp. (Coleoptera: Cybocephalidae), Orius minutus L. (Hemiptera: Anthocoridae), and Chrysoperla pallida (Henry vd.) (Neuroptera: Chrysopidae), and the parasitoids Aphytis proclia (Walker), Encarsia berlesei (Howard) (Hymenoptera: Aphelinidae) and Epitetracnemus comis Noyes & Ren Hui (Hymenoptera: Encyrtidae).