Impacts of spatiotemporal dependency and asymmetric information on the analysis of optimal crop yield insurance
Optimal bitkisel ürün verim sigortası analizinde mekansal-zamansal bağımlılık ve asimetrik bilgi etkileri
  1. Tez No: 650943
  2. Yazar: GÜVEN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAP KASIRGA YILDIRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tarımsal üretimin omurgası olan çiftçinin üretimine devam etmesi için üretimden kaynaklanan risklere karşı kendini koruma altına alması gerekmektedir. Çiftçinin ortaya çıkan teminat ihtiyacına yönelik sigorta poliçelerinin sunulması önem kazanmaktadır. Çiftçinin varlığının büyük oranda çevresel risklere maruz olması, çiftçileri toplumun en savunmasız kesimlerinden biri haline getirmektedir. Bu nedenle de bu çalışmada verim sigortası ile ilgilenilmiştir. Daha çok iktisat ve finans alanlarında çalışılan asil-vekil probleminde; asil ve vekil olarak ifade edilen iki taraf arasındaki optimal sözleşme incelenmektedir. Sigortacılık için de önemli olan ve asimetrik bilgiden kaynaklanan tersine seçim kavramı matematiksel olarak ele alınmaktadır. Sigorta şirketi (asil) ve sigortalı (vekil) arasındaki ilişki de, asil-vekil problemi bağlamında incelenebilmektedir. Sigortaya ihtiyaç duyan kişilerin beklentileri, tüketici tercihleri ve sigorta yaptırma gerekçeleri farklı olduğundan, birçok kişiyi kapsayacak ve memnun edecek bir poliçe üretmek karmaşık bir hale gelmektedir. Bu sebeple, sigorta için talebin iyi bir şekilde analiz edilmesi önem kazanmaktadır. Bu tezde, tam bilgi ve tersine seçim durumları için asil-vekil problemi çerçevesinde, sigorta piyasasında talebin modellenmesi ve sigorta piyasası için denge durumunun incelenmesi amaçlanmaktadır. Genel bir sigorta ürünü için denge durumu tartışıldıktan sonra, spesifik olarak verim sigortasında asimetrik bilgi durumu ele alınmıştır. Verim sigortası, verimin belirlenen bir seviyeyi as¸maması durumunda ortaya çıkan verim kaybını teminat altına almaktadır. Tarımsal üretimi belirlenmiş bir seviyede tutmayı amaçlayan verim sigortası ekosistemde sürdürülebilirliği sağladığı için bu sigorta ürününün tüm tarımsal sigortalar içerisinde özel bir yeri vardır. Bu çalışmada çiftçinin verim kaybını hem engellemek, hem de azaltmak için gösterdiği çabayı optimize etmek amacıyla asimetrik bilgi türlerinden biri olan ahlaki tehlikenin verim sigortasındaki etkisi incelenmektedir. Ahlaki tehlikenin etkileri kesinlik eş değeri yaklaşımı altında numerik ve grafiksel olarak analiz edilmiştir. Türkiye'de tarım sigortası devlet destekli olduğu için; asimetrik bilgiye ilişkin risklerin azaltılması, çiftçiyi tarımsal üretimin daha etkin yollarını araştırma çabasına teşvik etmektedir. Tarım sigortası poliçeleri için uygun prim oranların belirlenmesi sistemin sürdürülebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Örneğin, yüksek prim oranları sigortaya olan talebi düşüreceğinden, sigortayı sadece yüksek risk profiline sahip üreticiler tercih edecektir. Bu durumda, bu kişilerin hasar getirmesi olasılığı yüksek olduğundan ödenecek teminat miktarları da artacaktır ve sonuç olarak piyasa başarısızlığa uğrayacaktır. Bu çalışmada aynı zamanda bitkisel ürün veriminin mekansal-zamansal modellemesi yoluyla tarımsal sigortalar için en büyük zorluk olan iklim değişikliği de incelenmiştir. Sel, kuraklık, dolu gibi şiddetli hava olaylarındaki değişiklikler, tarımsal üretim üzerindeki konuma ve zamana bağlı etkiler hesaba katılarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, mekansal-zamansal bağımlılığı yansıtmak amacıyla verimin koşullu dağılımı için hiyerarşik Bayesyen yaklaşım kullanılmıştır. Çalışmada buğday üretimhacmi bakımından üst sıralarda yer alan Ankara ve Konya illerine ait toplam 47 ilçe için 1991-2016 yılları arası buğday verim verileri kullanılmıştır. Buğday verimini tahmin etmek için ilk olarak açıklayıcı değişkenler olmaksızın sadece konum, zaman ve mekansal-zamansal etkilerin yer aldığı rastgele etkiler incelenmiştir.Model seçimi ve performans kriterlerine göre tercih edilen model kullanılarak; bölge, il ve seçilen ilçeler için prim oranları elde edilmiş ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Having the most indispensable role in agricultural production, farmers need to protect them- selves against the risks arising from agricultural production in order to continue producing. It is very essential to provide an insurance policy aimed at meeting the farmer's coverage need. Yield insurance is our specific interest since one of the most vulnerable segments of the society is farmers due to the fact that the farmers' wealth is highly exposed to environmental risks. In order to discuss the equilibrium in an insurance market, we study the insurance demand in the frame of principal-agent problem which examines the optimal contract between the principal and the agent. The principal-agent problem that is widely investigated in economics and finance could be also used for insurance market to analyze the relationship between the insurer (prin- cipal) and the insured (agent). In this context, we mathematically deal with adverse selection which is one of the most essential concepts in insurance. Since individuals who need insurance have different expectations, preferences and justifications, it is very complicated to produce an insurance product which would satisfy all needs and cover several people. Therefore, it is very significant to analyze the demand for insurance accurately. In this thesis, we model the insur- ance demand in order to examine the equilibrium in insurance market. Having discussed the equilibrium for an insurance product generally, we study the asymmetric information concept in yield insurance specifically. Yield insurance covers the yield loss occuring when the yield does not exceed a specified yield level. This insurance product has a special place among agricultural insurance types because the aim of keeping the agricultural production at a determined level provides sustainability in the ecosystem. In this thesis, we examine the effects of moral hazard in yield insurance in order to optimize the farmer's effort for both loss-prevention and loss-reduction. The impacts of moral hazard is also analyzed graphically and numerically by using certainty equivalent approach. Since the agricultural insurance is a government-backed system in Turkey, reducing risks related to asymmetric information leads the farmer to make an effort to search for more efficient ways of agricultural production. Climate change, which is the biggest challenge for agricultural insurance, is also investigated through spatiotemporal modelling of the crop yield in the thesis. We consider changes in extreme weather events such as flood, drought and hail by taking into account of location and time related effects on agricultural production. In this thesis, we use the hierarchical Bayesian approach for the conditional distribution of the yield to reflect the spatiotemporal dependency. In order to examine the district-based dependency, we consider spatial, temporal and spatiotem- poral effects on the estimation of the crop yield by using hiearchical Bayesian structure. After we select the best model by using performance criteria, we compute the premium rates related to various coverage levels.