İslam İbrahimi dinlerin dışındaki insanlara nasıl davranır? Adamiyyah ve İbrâhimiyyah arasında
How does islam treat people outside the Abrahamic religions? between Adamiyyah and İbrâhimiyyah
- Tez No: 650959
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tezde, İslam'daki İbrahimî olmayan din geleneklerine bağlı olan toplulukların hukuki statüsüne ilişkin farklı görüşler ele alınmıştır. Tezde, bahsedilen toplulukların temel aksiyomatik haklarının dokunulmazlığına odaklanılarak bu konuyla ilgili çeşitli İslam hukuku ekollerinin (fıkıh mezheplerinin) genel olarak kabul görmüş görüşleri analiz edilmektedir. Filolojik araştırmalar ve İslam hukukuna ait birincil kaynaklarının analizini yapmak, epistemolojileriyle yakından ilgilenmek, konuyla ilgili yorumların ve ikincil kaynakların yanı sıra benimsedikleri görüşlerin gerekçeleri sınıflandırılmaya çalışılmak üzere bir analiz gerçekleştirilecektir. Bu tez, birbiriyle ilişkili olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, bu toplulukların statüsünün teorik çerçevesi ele alınmaktadır, ki bu statüden genellikle İslami metinlerde fıkıh mezheplerine göre ahl al-kitāb olmayan olarak bahsedilmektedir. Bölümde, bu görüşü anlayabilmek için Müslümanların gayrimüslim tebaalarından talep ettikleri bir ödeme, yani cizye üzerine tartışma ele alınmıştır. Tartışmalarla, evrensellik konusunda bir fark ortaya koyulmaktadır. Bu bağlamda iki görüş ana hatlarıyla belirtilmiştir: İbrahimî olmayanlar da dahil olmak üzere tüm insanların, insan oldukları için dokunulmazlık çemberinin içine dahil edilmesini kabul eden ve Müslümanlık egemenliği altında haklarını garanti eden 'Adamiyyah' (ademmiyet) görüşü ve İbrahimî geleneklerden olan din topluluklarının, dokunulmazlığa dahil olmasını ve cizyeyi kabul etmesini kısıtlayan 'İbrahimiyyah' görüşü. İkinci bölümde, İran, Kuzey Afrika ve Hindistan'ın Müslümanlık egemenliği altında İbrahimî olmayan toplulukların kapsanması ve dokunulmazlığı ile ilgili üç örnek sunulmaktadır. Bu bölümde, bu toplulukların kapsam içine alınmasının altında yatan önemli bir gerekçenin hukukçular tarafından oluşturulan çerçeve olduğu ortaya çıkmaktadır. Üçüncü bölümde, Adamiyyah geleneğinin çağdaş dünyadaki sürekliliği ve dini toplulukların hakları ile ilgili tartışmalardaki geçerliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis demonstrates the divergent positions on the legal status of the communities adhering to non-Abrahamic religious traditions in Islam. The thesis analyzes the generally accepted positions of the different schools of Islamic law on this question, with a primary focus on the inviolability of the basic axiomatic rights of these communities. This will be carried out by philological surveying and analyses of primary sources of Islamic law, engaging with their epistemology, and attempting to classify rationales of their adopted positions, in addition to commentaries and secondary sources on the topic. The thesis is divided into three interrelated sections. The first section deals with the theoretical framework of the status of these communities, generally referred to in the Islamic texts as non ahl al-kitāb, according to the schools of Islamic law. It uses the discussion on the jizya payment, a payment Muslims required from their non-Muslim subjects, as a key to understand this view. The discussions reveal a divergence on universality. Two positions are outlined in this context: the position of Adamiyyah, which accepts the inclusion of all human beings, including those who are non-Abrahamic affiliates, in the circle of inviolability by virtue of their humanity, and guarantees their rights under the Muslim rule; and the position of Ibrahimiyyah, which restricts the inclusion in inviolability and the acceptance of the jizya to the religious communities belonging to the Abrahamic traditions. The second section provides three examples of inclusion and inviolability of non-Abrahamic communities under the Muslim rule of Iran, North Africa, and India. The section shows that a vital underlying rationale for this inclusion is the framework established by the jurists. The third section highlights the continuity of the Adamiyyah tradition to the contemporary times and its validity to discussions of the rights of religious communities in today's world