Futbol antrenörlerinin ve takım kaptanlarının empatik, eleştirel düşünme yetenekleri ile takım liderliğinin çeşitli değişkenler göre incelenmesi
Examining of team leadership empatic, critical thinking abilities of football coaches and team captains according to various variables
- Tez No: 650960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BİŞĞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmada futbol antrenörlerinin ve takım kaptanlarının empatik, eleştirel düşünme yetenekleri ile takım liderliğinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın evreni; İzmir ilinde yaşamakta olan ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği İzmir şubesine kayıtlı antrenörler ile Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu kayıtlı amatör futbol takımlarının kaptanlarından oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini; İzmir İli merkez ve ilçelerinde yaşayan futbol antrenörleri (n=497) ve amatör futbol takımlarının kaptanlarından (n=189) oluşturmaktadır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada katılımcılara, kişisel bilgi formu, Empatik Eğilim Ölçeği, California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ve Takım Liderliği Özellikleri Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programıyla analiz edilmiştir. Katılımcılara ilişkin kişisel bilgilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü (Oneway) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the emphatic and critical thinking skills, and team leadership levels of football coaches and team captains according to various variables. The universe of this study consists of coaches who live in İzmir and registered at Izmir department of Turkey Football Coaches Association. The sample of the study consists of football coaches (n = 497) and captains of amateur football teams (n = 189) who live in the center and in various districts of Izmir Province. In this research, using descriptive screening model, personal information forms, Empathic Tendency Scale, California Critical Thinking Tendency Scale and Team Leadership Characteristics Scale were applied to the participants. The data obtained were analyzed using SPSS 22.0 program. Number, percentage, average and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of personal information about the participants. The t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and the One way Anova test was used to compare quantitative continuous data between the two independent groups. Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences after the Anova test. Pearson Correlation Coefficient Analysis was performed to determine the relationship between the continuous variables of the research.