İstanbul Fatih ilçesindeki lise öğrencilerinin ve öğretmenlerinin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerinin araştırılması
Research of high students' and teachers' mental health literacy levels in fatih district of iİstanbul
- Tez No: 650958
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARABEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ruhsal hastalıklar tüm yaş gruplarında önde gelen hastalık yükü sebebidir. Ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerini belirlemenin, ruh sağlığını geliştirme faaliyetlerinde önemi büyüktür. Bu çalışmamızda İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan liselerin öğrenci ve öğretmenlerinin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışmadır. Mart-Temmuz 2019 tarihleri arasında İstanbul'un Fatih İlçesi'nde toplam 1051 kişi (810 lise öğrencisi ve 241 lise öğretmeni) çalışmaya dahil edildi. Öğrenci ve öğretmenlere üç veri toplama aracı uygulandı: Sosyodemografik özellikler ve bazı değişkenler hakkında bir anket, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Anketi ve Ruhsal hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği (RHYİÖ). Öğrenci ve öğretmenlerin yaş ortamaları sırasıyla 16,0 ±1,4 ve 40,1±8,3'tür. Öğrencilerin %53,7'si, öğretmenlerin ise 54,8'i kadındı. Öğrencilerin %45,8'i Anadolu lisesinde okurken; öğretmenlerin %58,5'i Anadolu lisesinde görev yapmaktaydı. Öğrencilerin depresyon, şizofreni ve sosyal fobi senaryolarını tanıma oranları sırasıyla %27,5 %47,7 %6,2 olarak bulundu. Öğretmenlerin ise sırasıyla %46,5 %42,7 %26,1 olarak bulundu. Öğrencilerin, senaryolardaki ruhsal sorunu olan kişilere yardım edebilecek kişi olarak psikoloğu faydalı bulma oranları depresyon, şizofreni ve sosyal fobi senaryolarına göre sırasıyla %86.0, %82.0 ve %79.3; öğretmenlerin ise sırasıyla %90,9 %79,7 %90,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Mental disorders are the leading cause of disease burden in all age groups. Determining the levels of mental health literacy are guiding studies in activities to promote mental health. In this study, it was aimed to determine the mental health literacy levels of high school students and teachers. Our study is a cross-sectional descriptive study. A total of 1051 people (810 high school students and 241 high school teachers) in Fatih District of Istanbul were included in our study between March 2019 and July 2019. Three data collection tools were applied to students and teachers: a questionnaire about sociodemographic and some other variables, The Mental Health Literacy Questionnaire and the Beliefs towards Mental Illness Scale. The average age of students' and teachers' were 16,0 ±1,4 and 40,1±8,3 respectively. Also 86.2% of students and 54,8% of the teachers were women. While 45.8% of students were in Anatolian High School; %58,5 of teachers' worked in Anatolian High School. Students' recognition percentages of depression, schizophrenia and social phobia vignettes were found to be 27,5% 47,7% and 6,2% respectively; while teachers' were found to be 46.5%, 42.7% and 26.1%, respectively. The percentages of finding the ''psychologist'' as ''helpful'' for the person who described in depression, schizophrenia and social phobia vignettes by the students was 86,0% 82,0% and 79,3% respectively; the teachers were 90.9%, 79.7% and 90.9%, respectively.