Seasonality of genomic variation in Drosophila melanogaster
Drosophila melanogasterde genomik varyasyonun mevsimselliği
  1. Tez No: 650974
  2. Yazar: ŞENEL SELİN ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ŞEBNEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Lokal adaptasyon evrimsel biyolojideki temel konulardan biridir, ve yeni çevrelere adaptasyonun genetik mekanizmasını anlamak, son yıllarda artan bir önem kazanmıştır. Bu tip çalışmalar için yaygın olarak kullanılan organizmalardan biri olan Drosophila melanogaster, kozmopolit bir tür olup, dünyanın birçok yerine yayılım göstermiştir. Bütün genomu uzun yıllardır bilinmekle birlikte, yeni nesil sekanslama çalışmalarının artmasıyla bu organizma adaptasyon çalışmalarında daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Adaptasyon en temel mekanizma olup, organizmaların farklı çevresel koşullarda hayatta kalmasına yardımcı olur. Mekansal veya zamansal çevresel varyasyonlar populasyonlar üzerinde seçilimsel baskıya sebep olur, ancak zamansal ve mekânsal olarak değişikliklerin neden olduğu seçilimin yönü ve bu değişikliklere canlıların hızlı adaptasyonunun mekanizması yeterince anlaşılamamıştır. Mevsimler ılıman kuşakta yaşayan populasyonlar üzerindeki en önemli zamansal etkilerden biridir ve zamansal değişikliklere Drosophila hızlı adaptasyon yoluyla cevaplar üretebiliyor olabilir. Bu hızlı adaptasyonun altında yatan sebepleri anlayabilmek ve genomdaki mevsimsel değişkenlerden etkilenen bölgeleri bulabilmek amacıyla Pool-seq metodu ve yeni nesil sekanslama tekniği kullanarak, Drosophila melanogaster'in tüm genomunu sekansladık. Elimizdeki sonuçlara göre, bulmuş olduğumuz tek nükleotit polimorfizmlerinin (SNP) yaklaşık %50'si intron bölgelerinde olup, %9.4'ü ekzonlarda, ve %8.7'si ise intergenik bölgelerdedir. Tajima'nın D'si 2014 yılında tespit edilen bölgelerin neredeyse tümünde negatif çıkarken diğer yıllar için bu durum gözlenmedi. FST , populasyonun farklı zamanlarda toplanan örnekleri arası farkı anlayabilmek amacıyla hesaplandı, ve sonuçlara göre örnekler arası fark çoğunlukla düşüktü. Bazı bölgelerde farklılaşma 0.45'e kadar çıkmasına rağmen bu yüksek farklılaşmayı aynı bölgeler için diğer yıllarda göremedik. Örneklemler arası alel frekanslarını da hesapladık, ve üç yılın örneklemleri için pozisyonlar bakımından ortak olan 982.000 SNP bulduk. Bu bölgelerin çoğunluğu mevsimsel olmamakla birlikte, yaklaşık %3,5'i (32.428 SNP) mevsimsel olarak anlamlı çıktı. Önemli yolaklarda bulunan couch potato (cpo), sickie, ve Insulin-like receptor (InR), gibi genlerde mevsimsel SNP'ler tespit edildi. Sonuçlarımız, mevsimlerin ılıman bölgelerde yaşayan Drosophila melanogaster populasyonlarında seçilim baskısı oluşturduğunu ve populasyonun bu baskıya hızlı adaptasyon ile yanıt verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Local adaptation is of fundamental importance in evolutionary biology and understanding the genetic basis of adaptation to new environments has gained importance in recent years. One of the most common organisms for these studies is Drosophila melanogaster. As is well known, Drosophila melanogaster is a cosmopolitan species and is spread almost all around the world. Although its whole genome has been known for many years, this organism has started to be used more in adaptation studies with the development of new generation sequencing technology. Adaptation is the primary mechanism that allows organisms to survive in different environments. Spatial and temporal environmental variation can lead to different selective pressures on populations. The direction of selection by spatial and temporal alteration, and the mechanism behind rapid adaptation are poorly understood. Seasons are one of the important temporal effects on populations in temperate regions, and Drosophila may respond through rapid adaptation to temporal changes in the environment. For this purpose, we analyzed genomic variation of D. melanogaster to determine seasonal single nucleotide polymorphisms (SNPs) by using Pool-Seq next generation sequencing method to understand mechanism underlying rapid adaptation to seasonal changes in this organism. Our results suggest that seasons cause genomic variation in Drosophila melanogaster. Tajima's D values were mostly negative for 2014 samples, but we did not see this pattern for other years. Majority of FST values, the differentiation between the samples from different timepoints of the year, were not high, but at some regions it was as high as 0.45, yet this was not consistent through years. We also calculated allele frequencies and we found 982,000 common SNPs in three year samples which have sharing common positions. Almost half of these SNPs were intronic, 9.4% were exonic, and 8.7% were in the intergenic regions. We found a total of 6516 structural variants such as insertions and deletions. Most of these SNPs were not seasonal however, approximately 3.5% (32,428) of them were seasonally significant. Approximately 72% of these SNPs were in protein coding regions. We also identify genes that contain seasonal SNPs such as couch potato (cpo), sickie, and Insulin-like receptor (InR) which are involved in crucial signaling pathways in Drosophila melanogaster. These results suggest that seasons in temperate regions create a selection pressure on Drosophila melanogaster populations and local populations respond to this pressure with rapid adaptation.