Akkaya baraj gölü mikrobiyal florasının metagenomik analizi
The metagenomic analysis of microbial flora of dam Akkaya
  1. Tez No: 844189
  2. Yazar: ASEEL SAAD ZAKI AL-QARAGHULI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ARTAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son zamanlarda yapılan birçok çalışma, kültürlenemeyen bakteri türlerinin çoğunun çevresel nişlerinde yaygın ve baskın olduğunu göstermiştir. Çevreden elde edilen genomik materyalin (çevresel (environmental) DNA- eDNA) metagenomik yöntemler ile incelenmesi ise geliştirilmesi mümkün olmayan mikroorganizmaların da incelenmesi sağlanmaktadır. Türkiye'nin en eski barajlarından biri olan Akkaya Barajı sulama amaçlı yapılmıştır. Yapılan çalışmada Niğde ilinde sulama amacıyla kullanılan ve yıllardır ötrofikasyon sorunu bulunan Akkaya Baraj gölünün mikrobiyal florasını metagenomik analizler yoluyla belirlenmiştir. Mikrobiyal flora her ay aynı istasyondan yapılacak olan örnekleme ile bir yıl boyunca takip edilmiştir. Tez çalışmasında Akkaya baraj gölünde mevsimsel olarak bakteri bolluğunun değiştiği, özellikle yaz aylarında ötröfikasyon ve fekal kontaminasyonu gösteren cinslerin baskınlık oranının arttığı görülmüştür. Bunun yanı sıra gölde büyük oranda kemolitotrofik bakteriyel fila, ordo ve familyalara rastlanılmıştır. Bu durum biyojeokimyasal döngüler bakımında sulak alanların önemini göstermektedir. Bu nedenle göl alanının kimyasal ve şehir kanalizasyonu kirliliğinden korunması önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many recent studies have shown that most non-culturable bacterial species are widespread and dominant in their environmental niche. The analysis of genomic material obtained from the environment (environmental DNA (eDNA)) by metagenomic methods provides the possibility of studying microorganisms that cannot be cultivated. Akkaya Dam, one of the oldest dams in Turkey, was built for irrigation purposes. In this study, the microbial flora of Akkaya Dam Lake in Niğde province and has had eutrophication problems for years, was determined by metagenomic analysis. The microbial flora was followed throughout a year by sampling from the same location every month. In the thesis study, it was observed that the abundance of bacteria in Akkaya reservoir varies seasonally, especially in the summer months, the predominance of genera showing eutrophication and fecal contamination increased. In addition, a large proportion of chemolithotrophic bacterial phyla, ordo and families were found in the lake. This shows the importance of watersheds in biogeochemical cycles. Therefore, it is important to protect the Akkaya lake area from chemical and urban sewage pollution.