Farklı kristal bölgelerine yapılan katkılamaların bizmut tabanlı (BSCCO) süperiletkenlerin fiziksel özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of doping in different crystal regions on the physical properties of bismuth-based (BSCCO) superconductors
  1. Tez No: 892604
  2. Yazar: FULYA KARAÇORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, katı hal reaksiyon yöntemi ile BSCCO süperiletken malzemeler farklı kristal bölgelerine Na-Li ikili katkılaması, Zn katkılaması ve K katkılaması yapılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan katkılı süperiletken malzemelerin mikro-yapısal, elektriksel, süperiletkenlik ve histerezis özellikleri incelenmiştir. Tüm XRD desenleri, Bi-2212 ana piklerinden ve bazı zayıf Bi-2201 ve Bi-2223 piklerinden oluşarak birbirine benzemektedir. SEM fotoğraflarında gözlenen rasgele yönlendirilmiş plaka tipi taneler, katı hâl yöntemiyle hazırlanan Bi-2212 sisteminin tipik morfolojik özelliğini göstermektedir. Na-Li ikili katkılama ile hazırlanan örneklerin manyeto-direnç karakterizasyonları 10 ile 150 K arasında ve 0, 0.5, 1, 3 ve 5 T manyetik alan değerlerinde yapılmış ve termal olarak aktive olmuş akı akışı (TAFF) modeline dayanarak açıklanmıştır. Na ve Li içeren tüm örnekler, saf örnekten daha yüksek aktivasyon enerjisine (U) sahiptir, bu da Na ve Li katkılarının çivileme merkezlerinin enerji bariyerlerini artırdığını önermektedir. Benzer şekilde, Zn ve K katkılamaları yapılan tüm örnekler daha yüksek Jc değerlerine sahiptir, bu da daha iyi tane morfolojisini ve taneler arası alanlarda daha iletken bir yolu temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, BSCCO superconducting materials were prepared using the solid-state reaction method by doping different crystal regions with Na-Li co-doping, Zn doping, and K doping. The microstructural, electrical, superconducting, and hysteresis properties of the prepared doped superconducting materials were examined. All XRD patterns are similar to each other, consisting of Bi-2212 main peaks and some weak Bi-2201 and Bi-2223 peaks. The randomly oriented plate-like grains observed in the SEM images demonstrate the typical morphological characteristics of the Bi-2212 system prepared by the solid-state method. The magneto-resistance characterizations of the samples prepared with Na-Li co-doping were performed between 10 and 150 K and at magnetic field values of 0, 0.5, 1, 3, and 5 T, and were explained based on the thermally activated flux flow (TAFF) model. All samples containing Na and Li have higher activation energies (U) than the pure sample, suggesting that Na and Li dopings increase the energy barriers of the pinning centers. Similarly, all Zn and K doped samples have higher Jc values, which represents better grain morphology and a more conductive path in the intergranular regions.