Bariatrik cerrahi uygulanan hastalarımızda preoperatif RDW yüzdesinin kilo kaybı tahmini ile olan ilişkisinin retrospektif incelenmesi
The impact of the preoperative red blood cell distributionwidth value on weight loss estimation after bariatricsurgery: A retrospective study
- Tez No: 574556
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Morbid obezite tüm dünyada yaygın bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çağımızda, sosyokültürel hayatı engelleyip, mortalite ve morbiditeyi arttıran, bireylerin yaşam kalitesini düşüren önemli bir problemdir. Diyet, egzersiz ve medikal tedavi ile kalıcı başarılı sonuçlar alınamamıştır. Bu nedenle obezite cerrahisi gündeme gelmiştir. Fakat hangi hastanın bu cerrahiden fayda sağlayacağı açık değildir. Bununla ilgili net bir prediktif değer henüz ortaya konmamıştır. Biz de çalışmamızda eritrosit dağılım hacminin (RDW) kilo kaybı üzerine prediktif bir değer olup olmadığını değerlendirdik. Metot: Çalışma öncesinde etik kurul onayı alınmış olup, Haziran 2011 – Haziran 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda morbid obezite nedeniyle bariatrik cerrahi uygulanan hastalar retrospektif olarak ele alındı. Daha önce başka bir bariatrik cerrahi prosedür uygulanıp revizyon uygulanan hastalar ile intragastrik balon uygulaması yapılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Yaş, cinsiyet, komorbidite durumu, preoperatif ve kontrollerdeki vücut kitle indeksi (VKİ), operasyon türü, ve tekrar kilo alımı değerlendirildi. VKİ değerleri ile Fazlalık VKİ Kaybı (FVKİK) hesaplandı. RDW değeri ile olan ilişki istatistiksel olarak incelendi. İstatistiksel analiz için SPSS v25.0 programı kullanıldı. p değeri 0,05'in altında anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 143 hasta katıldı. 32 hasta erkek, 111 hasta kadın idi. VKİ'ne bakıldığında ortanca değer erkekler için 46,2 kg/m2 (35,6-59,1 kg/m2), kadınlar için 47,2 kg/m2 (36-57,6 kg/m2) olarak saptandı. Hastaların ortanca yaş değeri 38 (17-68), ortanca RDW değeri %14,2 (%12-%19,7) idi. RDW ile FVKİK değerleri arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Analizi ile değerlendirildi. Bunun sonucunda FVKİK1, FVKİK3, FVKİK6, FVKİK18 ve FVKİKm ile RDW arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı (sırasıyla p=0,024, p=0,023, p=0,002, p=0,027, p=0,001). Korele olan değerler ile RDW yüzdeleri gruplandırılarak tekrar incelendi. FVKİKm, FVKİK3 ve FVKİK6'da RDW değeri 14,5 üstünde olan hastaların oranlarında istatistiksel anlamlılık saptandı. FVKİKm için anlamlılık değeri p=0,011, FVKİK3 için p=0,007 ve FVKİK6 için p=0,013 idi. Sonuç: Hastalarımızda bariatrik cerrahi başarı ile uygulanmış olup, tüm hastalarımızda kilo kaybı sağlanmıştır. RDW, bariatrik cerrahi sonrası takip eden yıllarda maksimum kilo kaybına ulaşma oranının (FVKİKm) bir öngörüsüdür. Klinik olarak faydalı, prognostik bilgi sağlayabilen, yeni bir preoperatif biyobelirteçtir. Fakat RDW, sadece prediktif olarak kullanılabilir. RDW ile kilo kaybı arasında mekanizma açık değildir. Bununla ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF THE PREOPERATIVE RED BLOOD CELL DİSTRİBUTİON WİDTH VALUE ON WEIGHT LOSS ESTIMATION AFTER BARIATRIC SURGERY: A RETROSPECTIVE STUDY Introduction Morbid obesity is a common health problem all over the world (1). Today, it is considered as a serious problem that limits sociocultural life, increases mortality and morbidity, and decreases the quality of life of individuals (2,3). Many treatment methods for morbid obesity have been applied from past to present and it is a challenge to predict which treatment method will be successful. Obesity surgery, which is major surgery, can cause serious complications even though providing weight loss (4). Although mortality and morbidity are not as much as obesity will cause in the future, bariatric surgery may also cause mortality and morbidity (5). In addition, a predictive parameter has not yet been established that indicates whether the operation will benefit the patient. If there was such a predictive parameter, it would not be offered as a surgical treatment option to patients who are not expected to benefit from surgery, and thus the patient would be protected from complications of obesity surgery. There are many studies on the predictive parameters of weight loss (6-9). The vast majority of biochemical studies have been done with C-reactive protein (CRP), an inflammatory marker (10). Another inflammatory parameter, like CRP, is erythrocyte distribution width (Red Cell Distribution Width - RDW). It is a parameter that shows anisocytosis, in other words, the volume change of erythrocytes. It is determined by a complete blood count. It has traditionally been used in the differential diagnosis of anaemia (11). RDW is considered as an indicator of both chronic inflammation and oxidative stres (11- 13). Many studies have been reported that RDW is a prognostic parameter in many diseases. In our study, we aimed to evaluate whether RDW has a predictive impact on weight loss after obesity surgery. Material and Methods This was a single-institution retrospective study using the electronic database at Ege University. Ethics committee approval was obtained from the Medical Research Ethics Committee of Ege University Faculty of Medicine (Decision number 19-5.2T/5, Decision date: 29.05.2019). Patients who were decided eligible for obesity surgery in the Ege University Multidisciplinary Bariatric Surgery Council between June 2011 and June 2019 and who underwent sleeve gastrectomy or Roux en Y gastric bypass due to morbid obesity were included in the study. Patients who previously had another bariatric procedure were excluded from the study. Finally, 143 patients who met the study criteria were included in the study. Age, gender, comorbidity status, preoperative body mass index (BMI 0 ), type of operation, BMI at 1, 3, 6, 12, 18, 24 months, lowest achieved BMI, current BMI and weight regain were determined as study parameters and were statistically evaluated. The excess BMI loss (EBMIL) was calculated with the BMI values in the outpatient controls. In this calculation, the BMI value to be reached was taken as 25 kg/m 2 . BMI 0 was determined as BMI in the preoperative period, and BMI t was determined as BMI at the month of outpatient control. For the calculation of EBMIL t , the formula 100% * (BMI 0 - BMI t )/(BMI 0 - 25 kg/m 2 ) was used. In this way, it was determined what percentage of the excess BMI had been lost in the specified month for patients to reach 25 kg/m 2 . Statistical analysis of the study was carried out with the support of Ege University Faculty of Medicine, Department of Biostatistics and Medical Informatics. SPSS v25.0 program was used for statistical analysis. For the evaluation of the data, mean ± standard deviation for numerical measurements in descriptive statistics, numbers and percentages for qualitative measurements were used. The relationship between RDW value and age, gender, comorbidity, BMI, EBMIL t and weight regain was evaluated by Spearman Correlation Analysis. Covariance Analysis was performed for the variables related to RDW. RDW value was grouped as ≤14.5% and >14.5%. T-Test was used for independent variables.