William Hasker bağlamında açık teizm'de kötülük problemi
The problem of evil in open theism in the context of William Hasker
- Tez No: 651002
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Din felsefesinin en temel konularından biri olan kötülük problemi, Tanrı'nın önbilgisi ve insan hürriyeti bağlamında ele alınmaktadır. Felsefe tarihi boyunca güncelliğini koruyan kötülük problemi, genellikle kötülüğün boyutundaki değişmelere bağlı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, açık teizmde kötülük problemi hakkında bilgi eksikliğini gidermektir. Bu amaç dahilinde açık teizmin temel kaynağı olan“The Opennes God”adlı eser başta olmak üzere, Hasker'ın eserlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi bağlamında görüşme, konu ile ilgili literatür taraması ve analiz yapılmıştır. Analitik din felsefesi geleneği içinden, Tanrı'nın önbilgisi ve insan hürriyetinin bağdaşıp bağdaşmayacağı problemi bağlamında ortaya çıkan açık teizm, kötülük problemine karşı alternetif bir bakış açısı sunmaktadır. Öncelikle Kutsal Kitap'tan hareketle geleneksel Tanrı tasavvurunu eleştiren açık teistler, yeni bir Tanrı tasavvuru oluşturmuşlardır. William Hasker tarafından geliştirilen açık teizmin felsefi arka planı, kötülük problemine karşı sistemli ve tutarlı bir yol izlemektedir. Özellikle Tanrı'nın lütüf ve cömertliği sebebiyle risk alarak insanlara liberteryan özgürlük vermesi, ahlaki ve doğal kötülük karşısında sorumluluğu insanlara yüklemektedir. Geleneksel Tanrı tasavvuruna karşı açık teizmle benzer fikirler ileri süren süreç teizmi, birçok yönden birbiriyle karıştırılmaktadır. Bu probleme dikkat çeken Hasker, kötülük problemini ele alırken açık teizm ile süreç teizmini karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Hasker kötülük problemine karşı oluşturduğu“insan-dünya”sı bağlamında“özgür irade teodisesi”geliştirerek kötülük problemine karşı etkili bir çözüm yolu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problem of evil, one of the most fundamental issues of the philosophy of religion, is dealt with in the context of God's prior knowledge and human liberty. The problem of evil, which remains current throughout the history of philosophy, is generally evaluated due to changes in the extent of evil. The aim of this study is to overcome the lack of knowledge about the problem of evil in open theism. For this purpose, the works of Hasker, especially“The Opennes God”, which is the main source of open theism, have been used. In the study, in the context of qualitative research method, interview, literature review and analysis related to the subject were made. From the tradition of analytical philosophy of religion, open theism, which arises in the context of God's prior knowledge and whether human freedom is compatible, offers an alternative view of the problem of evil. First of all, open theists who criticize the traditional image of God based on the Bible have created a new image of God. The philosophical background of openism developed by William Hasker follows a systematic and consistent path to the problem of evil. The fact that God takes libertarian freedom by taking risks because of the grace and generosity of God puts the responsibility on people against moral and natural evil. Processism, which suggests ideas similar to explicit theism against traditional God conception, is confused in many ways. Drawing attention to this problem, Hasker deals with the problem of evil, while comparing open theism with process theism. Hasker offers an effective solution to the problem of evil by developing a“free will theodise”in the context of the“human-world”it has created against the problem of evil.