6. sınıf öğrencilerine doğal sayılarla işlemler öğrenme alanının ilgi tabanlı örneklerle öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of students' academic achievements with teaching interest-based examples of learning area with natural numbers' processes for the 6th grade students
  1. Tez No: 651003
  2. Yazar: ELİF BERRE ÖZER KOTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada 6.sınıf doğal sayılarla işlemler alt öğrenme alanının ilgi tabanlı örneklerle öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Hatay ili İskenderun ilçesinde bulunan bir ortaokuldaki altıncı sınıf öğrencilerinin farklı iki şubesindeki 42 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı-deneysel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından alan yazın desteği ile hazırlanan ilgi kartları, doğal sayılarla işlemler başarı testleri, ev ödevleri ve yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Doğal sayılarla işlemler başarı testlerinin geçerlik ve güvenirlikleri için yapılan pilot çalışma ile verilerin toplanması 2019- 2020 eğitim- öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencileri testlerden aldıkları puanlara göre düşük, orta ve yüksek başarı düzeylerine ayrılmış ve her düzeyden 2 öğrenci seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme ile 6 öğrenci seçilerek görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ilgi tabanlı örneklerle öğretim modelinin geleneksel yöntem üzerinde bir üstünlüğünün olmadığı, deney grubu öğrencileri ve kontrol grubu öğrencilerinin her ikisinde de başarılarının arttığı belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyetin akademik başarıya etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, The effect of students' academic achievements with teaching interest-based examples of sub learning area with natural numbers' processes for the 6th grade students was determined. The sample of the study was consisted of 42 students in two different branches of the sixth grade students in a secondary school which was located in Iskenderun district of Hatay province. Semi-experimental method, one of the quantitative research methods, was used in this research. As the data collection tool, interest cards prepared by the researcher with the support of literature, success tests with natural numbers, homework assignments and semi-structured interview form were used. The data collection was carried out in the fall semester of the 2019-2020 academic year, with the pilot study for the validity and reliability of transactions with natural numbers. Experimental group students were divided into low, medium and high success levels according to the scores they received from the tests, and 2 students from each level were selected from the non-random sampling methods, and 6 students were selected by means of purposeful sampling. SPSS 20 package program was used in the analysis of the data obtained from the research. The results which were obtained from the research revealed that the teaching model with interest-based examples did not have a superiority over the traditional method, and the success of both experimental group and control group students increased. In addition, the results obtained from the research revealed that the gender factor has no effect on achievement.