Bir üniversite hastanesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları poliklinikleri'ne başvuran çocukların annelerinin anne sütü ve emzirme hakkındaki bilgi düzeyleri
The levels of knowledge of the mothers of children applying to the children's health and diseases polyclinics in a university hospital on breast milk and breastfeeding
- Tez No: 651048
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi ve tutumlarının incelenmesi ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.03.2020-01.11.2020 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran çocukların annelerinden çalışmaya katılmayı kabul eden 230 kişiye anket tekniği kullanılarak yapıldı. Anket formu 7 adet sosyodemografik, 2 adet anne sütü ve emzirme ile ilgili eğitim alma durumu ve 47 adet anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi değerlendirme sorusundan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine mothers' knowledge and attitudes about breast milk and breastfeeding and to evaluate the factors affecting this. Material and Method: This study was carried out by introducing a questionnaire technique to 230 mothers of children who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty Children's Health and Diseases Polyclinics between 1st March 2020 and 1st November 2020, who agreed to participate in the study. The questionnaire form consisted of 7 questions on sociodemographic features, 2 questions about education status of breast milk and breastfeeding and 47 questions about breast milk and breastfeeding.