The effect of a home visitation program on mother–infant interactions
Ev ziyaret programının anne–bebek etkileşimlerine etkisi
- Tez No: 651055
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çok sayıda araştırma, sıcak, duyarlı ve teşvik edici ebeveyn-çocuk etkileşimlerinin bebeklerin yeni ortaya çıkan sosyo-duygusal, bilişsel ve dil yeterliliklerine ve bağlanma ilişkisine birçok şekilde katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, yüksek riskli aileler gelişimsel olarak destekleyici uygulamaları daha az olasılıkla uygularlar. Bu nedenle, düşük gelirli aileleri hedefleyen ev ziyareti programları, anne-çocuk ilişkisinin kalitesini ve olumlu ebeveynlik uygulamalarını güçlendirmeyi, anne sağlığını iyileştirmeyi ve ihmalin yanı sıra çocuk istismarını azaltmayı amaçlamaktadır. Karşılığında bu iyileştirmelerin bebeklerin sosyo-duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, ev ziyareti programının bebeklerin gelişimi ve doğum öncesi dönemden itibaren bebeklerinin ilk 18 ayı boyunca iki haftada bir ev ziyaretleri alan annelerin ebeveynlik uygulamaları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Hedef sonuçlar, serbest oyun ve yapılandırılmış öğretim görevi sırasında bir araştırma laboratuvarında anne-bebek çiftlerinin doğrudan davranışsal gözlemleriyle değerlendirildi. Son olarak, bu çalışma aynı zamanda yüksek depresyonlu anneler gibi farklı anne alt gruplarının programdan farklı şekilde etkilenip etkilenmediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, evde ziyaret edilen bebeklerin daha yüksek dil skorlarına sahip olduğunu ve evde ziyaret edilen annelerin kontrol grubuna göre daha çok bebeklerin özerkliğine saygı duyduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, alt grup analizi, müdahalenin yüksek düzeyde depresif annelerin duyarlılığını, işaret etme, sözlü yanıt verme ve uyarılma özelliklerini geliştirdiğini göstermiştir. Bu sonuçlara göre çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large body of research reveals that warm, responsive, and stimulating parent-child interactions contribute in many ways to infants' emerging socio-emotional, cognitive, and language competencies and attachment relationship. However, caregivers are less likely to engage in developmentally supportive practices in high risk families. Thus, home visiting programs that target low-income families aim to strengthen the quality of caregiver-child relationship and positive parenting practices, improve maternal health and reduce child abuse as well as neglect. These improvements in return, are expected to contribute to infants' socio-emotional, cognitive, and physical development. The primary aim of this study is to assess the impact of a home visitation program on infants' development and on mothers' parenting practices, who received biweekly home visits from the prenatal period throughout the first 18 months of their infants' life. Target outcomes were assessed with direct behavioral observations of mother-infant-dyads in a research laboratory during a free play and a structured teaching task context. Lastly, this study also aims to explore whether different subgroups of mothers, such as highly depressed mothers, were affected differently by the program. Results of this study revealed that home-visited infants had higher language scores and home-visited mothers had higher respect for autonomy compared to the control group. Also, subgroup analysis demonstrated that the intervention improved the sensitivity, pointing, verbal responsiveness, and stimulation of highly depressed mothers. Implications were made based on those outcomes.