Mülkiyetin teminat amacıyla devrinin inançlı işlemler bakımından değerlendirilmesi
The transfer of ownership for collateral purposes regarding the fiduciary agreement
  1. Tez No: 651056
  2. Yazar: İREM SİLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türk hukuk sisteminde kanuni bir düzenlemesi bulunmayan inançlı işlemler; sözleşme özgürlüğü ilkesinin bir yansıması olarak ve iktisadi hayatın gereklilikleri nedeniyle, hem doktrin hem de Yargıtay içtihatları ile benimsenmiş, sözleşmeye dayanan geçerli bir hukuki işlem türüdür. İnançlı işlemlerin Türk hukuk sistemindeki görünümü, kaynağını Roma hukukundaki“fiducia”işleminden almaktadır. Sui generis nitelikteki inanç sözleşmelerinin pozitif hukuktaki yerinin belirlenebilmesi için, kanuni düzenlemesi mevcut hukuki kavramlarla benzer ve farklı yönlerinin ortaya konulması gerekmektedir. Çalışmanın konusunu oluşturan mülkiyetin teminat amacıyla devrine yönelik inançlı işlemler; temel bir borç ilişkisinin taraflarınca, aralarındaki karşılıklı güvene dayanan inanç sözleşmesi aracılığıyla kurulmaktadır. İnanç sözleşmesiyle; inanan konumundaki borçlu, inanılan konumundaki alacaklıya bir taşınır veya taşınmazın mülkiyetini, borcunun teminatı olarak devretme yükümlülüğü altına girmektedir. İnanılanın yükümlülüğü ise taşınır veya taşınmazı inanç sözleşmesine uygun olarak kullanmak ve taraflar arasındaki borç ilişkisinin sona ermesiyle mülkiyeti inanana iade etmektir. Borç ilişkisinin taraflarınca inançlı işlemlerin tercih edilmesinin sebebi; bu işlemlerin, kanunlarla düzenlenen teminat işlemlerinden daha pratik ve alacaklı bakımından daha güvenilir bir yol sağlamasıdır. Mülkiyetin teminat amacıyla devrine yönelik inançlı işlemler, genel anlamda inançlı işlemlerin diğer görünümleri için de kabul edilen nitelikleri taşımakla birlikte; özellikle teminat amacıyla yapılması ve mülkiyetin devrine yönelik tâbi olduğu birtakım şekli kurallar bakımından önemli farklılıklar arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Fiduciary Agreements, that do not have a legal regulation in the Turkish Legal System; is a valid form of legal action based on a contract which is adopted by both the doctrine and the case law of the supreme court as a reflection of the principle of freedom of contract and due to the necessities of the business life. Notion of Fiduciary Agreement in Turkish Law derives from the“fiducia”transaction in Roman Law. In order to determine the standing of the sui generis Fiduciary Agreement in positive law, similar and different aspects of legal regulations with existing legal concepts should be presented. The subject of this study, fiduciary agreements concerning the transfer of property for collateral purposes, is established by the parties of a debtor-creditor relationship through a fiduciary agreement that is based on mutual trust. By the fiduciary agreement;beneficiary is under the obligation of transferring the ownership of a property or custody of the goods as a guarantee of their debt to the fiduciary. Responsibility of the fiduciary is to use the property or the goods in accordance with the fiduciary agreement and to re-transfer the property or the goods to the beneficiary once the debtor-creditor relationship between them ends. Reason parties of the debtor-creditor relationship chose the fiduciary agreement is that this procedure provides a more practical approach and is safer for the creditor in comparison to secured transactions regulated by the law. Fiduciary Agreements concerning the transfer of property as collateral purposes have the general qualifications of the other fiduciary transactions; however present significant differences especially as a result of being executed for collateral purposes and being subject to several requirements as to form since they are about transferring the property.