1949'dan bugüne Türk edebiyatı hakkında Çin'de yapılan çalışmalar üzerine bir inceleme
A study on the studies of Turkish literature in China since 1949
  1. Tez No: 651074
  2. Yazar: LIZHU DUAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 1949 yılından beri Çin'de Türk Edebiyatı üzerine ne çalışmaların yapıldığının belirlenmesi, sayısı, konusu, kaynak dili gibi açılarından farklı dönemlerde yapılan bu çalışmaların analiz edilmesi, söz konusu çalışmalardaki eksiklerin ve sorunların fark edilmesi ve bunlara karşı önerilerin sunulmasıdır. Giriş kısmında bu tez çalışmasının kapsamı, kullanılan kavramların tanıtımları, bu çalışmaya benzer olan çalışmalar ve araştırma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Edebi araştırmaların Çin'de Türkiye araştırmaları arasındaki yerinin belirlenmesi için birinci bölümde Çin'de Türkiye araştırmalarının genel durumu anlatılmıştır. İkinci bölümde 1949-2005 yıllarında Çin'de yapılan Türk Edebiyatı ile ilgili çalışmalarında durulmuştur. Üçüncü bölümde ise 2006 yılından beri yapılan çalışmalar konu edilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında önceki bölümlerde analiz edilen çalışmaların durumu özetlenmiştir, mevcut olan eksikler ve sorunlar ortaya çıkarılmıştır ve bunlara karşı önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assign what studies have been done on Turkish Literature in China since 1949, to analyze these studies of different periods in terms of number, subject, language, to recognize the deficiencies and problems in these studies and to present suggestions against them. In the introduction part, the scope of this study, the introduction of the concepts used, studies similar to this study and research methods are emphasized. In order to assign the position of literary studies between Turkey studies in China, the general situation of Turkey studies in China has described in the first chapter. In the second chapter, studies on Turkish Literature that have been done in China between 1949-2005 are emphasized. In the third chapter, the studies that have been done since 2006 are discussed. In the conclusions and recommendations section, the status of the studies analyzed in the previous chapters has been summarized, the existing deficiencies and problems have been revealed and recommendations are presented against them.