Accelaration of freeze tests by microwave heating
Donma ve çözülme deneylerinin mikrodalga kullanımı ile hızlandırılması
- Tez No: 65108
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geçirimsiz toprak perdelerin kesme mukavemeti ve geçirgenliği donma ve çözülme devirlerinden etkilenir. Erime ve donma devirlerinin geçirimsiz toprak perdeleri üzerindeki etkisini araştırmak için birçok deney gereklidir. Bu deneyler yirmi günden yirmi haftaya kadar zaman alabilir. Mikrodalga çözülme yöntemi ile bu süreci yarıya indirmek mümkün olabilir. Kil zeminin kesme mukavemetini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri; kil zemine karıştırılan katkı maddesi, sıkıştırma metodu ve enerjisi, donma ve erime devirlerinin süresi, donma ve erime devirlerinin tekrar sayısı, ve donma ve erime sıcaklıkları olarak sıralanabilir. Yapılan deneylerde donma ve çözülme devir tekrar sayısı beş ve on olarak uygulanmıştır. Donma ve çözülme devir süreleri saat ve gün olarak seçilmiştir. Her donma devrinden sonra yaklaşık yedi dakikalık mikrodalga fırının farklı enerji seviyelerinde çözülme devri uygulanmıştır. Her grup test için bir de normal çözülme yöntemi uygulanmış kontrol grubu bulunmaktadır. Deneyler saf kil, yüzde on polimer katılmış kil, saf bentonit, ve yüzde kırk kil katılmış bentonit numuneleri üzerinde yapılmıştır. Kullanılan polimer, izopren ve karbon karası karışımından üretilen araba lastiğinin sırt kısmından oluşmuş ve rendelenmiş halde sağlanmıştır. Donma ve çözülme devirleri öncesinde ve sonrasında kil ve polimer katılmış kil numunelerinin mukavemetini belirlemek amacıyla kesme ve basınç deneyleri yapılmıştır. Su muhteviyatı belirleme deneyleri kaolin, bentonit, ve yüzde kırk bentonit katılmış kaolin üzerinde uygulanmıştır. Su muhteviyatı belirleme deneyleri, mikrodalganın su muhteviyatını çabuk olarak belirlemek amacıyla belirtilen şartlarda pratik bir yöntem olduğunu göstermiştir. Mukavemet deneyleri mikrodalga çözülme yöntemi uygulanmış numunelerin, normal çözülme yöntemi uygulanan numunelere göre daha yüksek kesme mukavemetine sahip olduklarını göstermiştir. Kohezyon değerleri ise mikrodalga çözülme yöntemi uygulanmış numunelerde daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The strength characteristics and hydraulic conductivity of clay liners used in waste landfills are affected by freezing and thawing cycles. To evaluate the performance of clay liners, freezing and thawing tests are needed. These tests take a long time anywhere from twenty days to twenty weeks. Microwave thawing is a new technique that can be useful to cut the testing time by half which will make these tests more practical. There are several factors that affect the strength of compacted clay among which the most important ones are method and effort of compaction, duration of one freeze and thaw cycle, number of the freeze and thaw cycles, the freezing and thawing temperatures, and when applicable the type and amount of soil additive used. In the tests, hourly and daily freezing time intervals were applied. After each freezing cycle, samples were thawed in the microwave oven at different power levels with approximately seven minutes duration. The number of cycles were five and ten. Also there was a control group with no freeze and thaw cycle. The tests were conducted on pure kaolinite, 10 per cent by weight polymer added kaolinite, pure bentonite and 40 per cent bentonite added kaolinite samples. The polymer used was waste tire fibers obtained from tire retread industry as a byproduct. The unconfined compression and direct shear tests were conducted on the compacted kaolinite and rubber added kaolinite samples before and after freeze and thaw cycles to determine the shear strength. The test results obtained by microwave oven thawing were compared with the ones obtained by conventional oven thawing. Water content determination test results have shown that microwave oven is a practical way for rapidly obtaining moisture content of soils for the specified conditions. Strength test results revealed that shear strength of the samples subjected to microwave thawing in freeze and thaw cycles was slightly higher than the shear strength of the samples subjected to conventional oven thawing, whereas the cohesion was smaller in the first case with respect to the other.