Identification of position-dependentworkpiece dynamics in milling process
Konuma bağlı freze iş parçası dinamiğinin frezeleme işleminde tanılanması
  1. Tez No: 757873
  2. Yazar: BARIŞ ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇALIŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Frekans Tepki Fonksiyonları (FRF) frezeleme sürecinde oluşan titreşimlerin analizinde kullanılır. Dışarıdan gelen uyarımlarla elde edilen FRF'ler sıklıkla frezeleme sürecinde ortaya çıkan titreşimleri tanımlamakta yetersiz kalmaktadır. Bunun başlıca sebepleri FRF'in tezgahın o anki pozisyonuna bağlı olması (eksenler ve parça pozisyonu) ve incelenen frekans bölgesinin bölgeye uygun ekipmana ihtiyaç duymasıdır. Bu tezde, bu sorunları aşan operasyonel bir uyarım metodu sunulmuştur. Tek, dikdörtgen bir parça frezelenmiş ve ivme ölçümleri alınmıştır. Frekans Tepki Fonksiyonu bu çalışmada önerilen şekilde takım-temas ivmelerinin tek tek örneklenmesi ile mekanistik kuvvet modelleri sayesinde hesaplanmıştır.Sonuçlar çekiç testleri ile karşılaştırılmıştır. Kuvvet katsayıları freze tezgahının başka bir konumunda yapılan çekiç testleri ile yine dikdörtgen bir parçanın işlenmesi ile tanımlanmıştır. Sonuçlar aynı konumda elde edilen FRF'lerin çekiç testiyle karşılaştırılması ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Frequency Response Functions (FRFs) are utilized for analyzing vibrations created during milling process. FRFs obtained with external excitations are often not sufficient as machine-tool dynamics are position-dependent (to machine-tool axes, workpiece placement) and frequency domain to be identified requires specialized equipment. In this thesis, an identification method based on operational excitation addressing these problems is proposed. A single rectangular workpiece is processed and acceleration measurements are taken. FRF is calculated according to the proposed method of sampling engagements individually and force calculation based on mechanistic models. Results are compared with tap test results. Force coefficients to be used are identified by tap tests obtained from a different spot and mechanistic force model by processing a similar rectangular workpiece. Results are confirmed with FRF obtained in the same location.