Lomber disk cerrahisinde modifiye prone pozisyonda 2 cmH20 ve 8 cmH20 PEEP uygulanmasının solunum mekaniği ve arteriyel oksijenasyon üzerine etkileri
  1. Tez No: 651099
  2. Yazar: GÜNEŞ ÇOBANOĞLU ERCAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM KARAKAYA SEZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lomber disk cerrahisinde modifiye prone pozisyonda 2 cmH20 ve 8 cmH20 PEEP uygulanmasının solunum mekaniği ve arteriyel oksijenasyon üzerine etkileri ÖZET: Çalışmamız Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Ameliyathanesinde, hastalara çalışma hakkında bilgi verilip sözlü ve yazılı onayları alınarak yapıldı. Elektif lomber disk cerrahisi planlanan toplam 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastlantısal olarak 15'er kişilik 2 gruba ayrıldı. PEEP 2 grubunda anestezi makinesinde PEEP değeri 2 cmH20, PEEP 8 grubunda ise 8 cmH20 olarak ayarlandı. Hastalar ameliyat odasına alındıktan sonra, monitörize edildi (NIBP, SpO2, EKG). Hastalara dengeli anestezi indüksiyonunda 0,01-0.02 mg/kg midazolam (ıv) ,thiopental 5-7 mg/kg (ıv), fentanyl 1-2 mcg/kg (ıv) ve 0.1 mg/kg vekuronyum (ıv) uygulandı. Entübasyon sonrasında ETCO2, PIP ve komplians değerleri de kaydedildi. İndüksiyondan sonra 20 G branülle arter kanülasyonu yapıldı. Hastaya prone pozisyon verilmeden önce supin pozisyondayken 2 ml AKG gönderildi (S1). Pron pozisyona geçtikten ve PEEP değeri ayarlandıktan sonra, 15. Dakikada 2 ml AKG gönderildi (P1). Operasyon bitiminde pron pozisyonda (P2) 2 ml AKG gönderildi. Gönderilen her AKG'dan PaCO2, PaO2,SpO2, P(a-ET)CO2 VD/VT,BE, HCO3 değerleri kaydedildi. Operasyon süresince her 5 dakikada bir hastaların invaziv arter basınçları , SpO2 değerleri, ETCO2,KTA ve PIP değerleri kaydedildi. Operasyon bitiminde gazlar kesilip %100 O2 başlandı, PEEP sonlandırıldı ve eş zamanlı hemodinami kayıtları yapıldı. Hastalar ekstübe olana kadar yine her 5 dakikada bir bu değerler kaydedilmeye devam edildi. Anestezi süresince ve ekstübasyondan sonra hastalarda oluşabilecek desatürasyon, bradikardi, taşikardi, hipotansiyon, hipertansiyon, bronkospazm, laringospazm, bulantı kusma gibi yan etkiler takip edildi. Hastalar Modifiye Aldrete Skorlama Sistemine göre 9 puan ve üzerine ulaştıklarında derlenme odasından servise gönderildi. Bu çalışmada pron pozisyonda kullanılan her iki PEEP değeri, hastalar dikkatli seçildiği takdirde güvenli bir şekilde uygulanabilir. Hemodinamik etkiler her iki grubta benzer bulunmakla birlikte 2 cmH20 PEEP uygulanan gruba göre 8 cmH20 PEEP uygulanan grupta, oksijenasyonun olumlu etkilendiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The effects of 2 cmH20 and 8 cmH20 PEEP treatment on respiratory mechanics and arterial oxygenation in lumbar disc surgery in the modified prone position Summary: This prospective, randomized study was conducted after receiving the approval of the ethics committee and the written, informed consent of all of the participants, according to the Good Clinical Practice guidelines and the principles of the Declaration of Helsinki. Thirty patients scheduled for lumbar disc surgery with American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status I-II were included the study. The patients were divided into two groups of 15 each. PEEP value was set as 2 cmH20 in the anesthesia machine in the PEEP 2 group, and 8 cmH20 in the PEEP 8 group. After the patients were taken to the operating room, they were monitored (NIBP, SpO2, EKG). 0.01-0.02 mg / kg midazolam (iv), thiopental 5-7 mg / kg (iv), fentanyl 1-2 mcg / kg (iv) and 0.1 mg / kg vecuronium (iv) were administered to the patients for balanced anesthesia induction. After intubation, ETCO2, PIP and compliance values were also recorded. After induction, arterial cannulation was performed with 20 G branules. Before the patient was placed in the prone position, 2 ml of ABG was sent in the supine position (S1). After reaching the prone position and adjusting the PEEP value, 2 ml ABG was delivered at the 15th minute (P1). At the end of the operation, 2 ml ABG was sent in the prone position (P2). From every AKG sent PaCO2, PaO2, SpO2, P (a-ET) CO2 VD / VT, BE, HCO3 values were recorded. Invasive arterial pressures, SpO2 values, ETCO2, KTA and PIP values were recorded every 5 minutes during the operation. At the end of the operation, gas was cut and 100% O2 was started, PEEP was ended and hemodynamic records were made simultaneously. These values were continued to be recorded every 5 minutes until the patients were extubated. Side effects such as desaturation, bradycardia, tachycardia, hypotension, hypertension, bronchospasm, laryngospasm, nausea and vomiting that could occur in patients during anesthesia and after extubation were followed. When the patients reached 9 points or above according to the Modified Aldrete Scoring System, they were sent from the recovery room to the service. Both PEEP values used in the prone position in this study can be applied safely if the patients are carefully selected. Although hemodynamic effects were similar in both groups, we concluded that oxygenation was positively affected in the 8 cmH20 PEEP group compared to the 2 cmH20 PEEP group.