Energy poverty and the characteristics of energy-poor households in Turkey
Türkiye'de enerji yoksulluğu ve enerji fakiri hanehalklarının özellikleri
- Tez No: 651098
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enerji yoksulluğu, çok boyutlu yoksulluk kavramının önemli ve ayrı bir parçasıdır ve uluslararası alanda gündemi artan bir şekilde meşgul eden bir araştırma konusudur. Pek çok ülke için enerji yoksulluğu kavramı üzerine çok sayıda iyi belgelenmiş çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı da,“literatürdeki mevcut her bir gösterge ile Türkiye'de enerji yoksulluğunun boyutunun tahmini”hem de“Türkiye'de enerji fakiri hanehalklarının ekonometrik analiz kullanılarak karakterizasyonu”için yıllar içinde kapsamlı ve ayrıntılı bir enerji yoksulluğu analizini ilk kez oluşturmaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, dört harcama temelli ve dört rızaya dayalı gösterge kullanılarak Türkiye'deki enerji yoksulluğu oranlarının hesaplanmasını ve bu hesaplamaya ilişkin farklı analizleri içermektedir. İkinci kısım ise, Türkiye'deki enerji fakiri hanehalklarının en etkili demografik, sosyoekonomik ve mesken özelliklerini bulmak için farklı logit modellerini ve bunların zaman içerisindeki değişimini görmek için tanımlayıcı istatistikleri içermektedir. Veri analizi, Türkiye için enerji yoksulluk oranlarının tüm göstergeler için 2003'ten 2018'e düştüğünü göstermektedir. Enerji fakiri hanehalklarının en etkili demografik, sosyoekonomik ve mesken özelliklerine gelince; işsiz veya çalışmayan/iş aramayan ve düşük eğitim seviyesine sahip bir hane reisine sahip olmak; müstakil bir evde yaşamak ve kiracı olmak bir hanenin enerji açısından fakir olma olasılığının daha yüksek olduğunu açıklayan ortak anahtar faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Energy poverty is an important and distinct part of the multi-dimensional poverty concept and it is a growing concern in the international arena. There are many well-documented country-specific studies on the concept of energy poverty. The aim of this thesis is to constitute a comprehensive and detailed energy poverty analysis for Turkey, for the first time, focused on both“the estimation of the extent of energy poverty with each available indicator in the literature for Turkey”and“the characterization of energy-poor households using econometric analysis”. The thesis is constructed in two parts: Part 1 includes the calculation of the rates of energy poverty in Turkey using the four expenditure-based and four consensual-based indicators and analyses related to this calculation. Part 2 includes different logit models to find the most influential demographic, socioeconomic, and dwelling characteristics of the energy-poor households in Turkey, and descriptive statistics to see the change of these characteristics over the years. Data analysis indicates that energy poverty rates for Turkey have decreased from 2003 to 2018 for all indicators. Regarding the most influential demographic, socioeconomic, and dwelling characteristics of the energy-poor households; having a household head who is unemployed or inactive, and with a low educational level; living in a detached house, and being a tenant seems to be the common key factors explaining the higher probability of a household being energy-poor.