Economic valuation for rectificatory justice: The case of the oil spill at Turkey's Gencelli Bay
Düzeltici adalet için ekonomik değerleme: Gencelli Körfezi, Türkiye'den bir petrol sızıntısı vakası
- Tez No: 651110
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZKAYNAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM İSKENDER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
29 Ağustos 2018'de, İzmir'in yüksek ekosistem değerine sahip çevre koruma bölgelerine ev sahipliği yapan ve insanların geçim kaynaklarının temelde turizm ve balıkçılığa dayalı olduğu ilçesi Foça'da yer alan Gencelli Körfezi'nde bir petrol sızıntısı meydana geldi. Sızıntının kaynağının, sınırlarında rafineriler, petrokimya tesisleri ve demir çelik fabrikaları bulunduran, Türkiye'nin en büyük ve eski ağır sanayi bölgelerinden Aliağa'daki gemi-söküm tesislerine gitmekte olan bir gemiden kaynaklı olduğu tespit edildi. Gemiye, temizlik maliyetlerinin yanı sıra direkt olarak devletin kasasına giren ve petrol sızıntısının gerçek maliyetlerini yansıtmaktan uzak olan bir idari para cezası kesildi. Bu tez, ilk olarak, idari para cezasının ne ölçüde gerçek maliyetleri ve petrol sızıntısının sebep olduğu sosyal-çevresel adaletsizlikleri yansıtıp düzeltici adaleti sağladığını, IPBES kavramsal çerçevesi ile zarar gören ekosistem servislerinin ekonomik değerlemesini yaparak incelemektedir. Analiz, geniş masa başı araştırma, yerel paydaşlarla derinlemesine görüşme ve odak gruplarına dayanmaktadır. İkinci olarak, tez, böylesi bir değerleme pratiğinin adil sonuçlara ulaşmasını sağlayacak politik ve değerleme ile ilgili kurumsal ön koşulların (güven, hukukun üstünlüğü, konuşma özgürlüğü gibi) belirlenmesini amaçlamaktadır. Sonuçlar göstermektedir ki gerçek maliyetler kısıtlayıcı bir ekonomik değerleme ile dahi idari para cezasını aşmaktadır. Değerleme ön kabulleri ve sosyal ve politik kurumlar, parasal tazminatın düzeltici adaleti gerçekleştirmesi anlamında merkezi bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
On August 29, 2018, an oil spill reached to the shores of Gencelli Bay, in Foça district, İzmir—a small scenic town which is home to environmentally protected areas with high ecosystem value and where people's livelihood depends mainly on tourism and fishery. The source of the spill was detected to be a ship en route to the ship-breaking yards in Aliağa district, one of the largest and oldest heavy industrial development zones in Turkey, with various toxic industries such as smelting plants, oil refineries, and chemical facilities. The ship soon was charged with an“on paper”administrative fine and the cleaning costs, deposited directly to the state, but far from representing the real costs of the oil spill. This thesis, first, aims to investigate to what extent this administrative fine addresses the real costs and resulting socio-environmental injustices, and satisfies the conditions for rectificatory justice, by conducting an economic valuation of the damaged ecosystem services using IPBES's conceptual framework. The analysis is based on an extensive desktop research and several in-depth interviews and focus groups with local stakeholders. Second, it attempts to identify the value articulating or political institutional preconditions (such as trust, rule of law, free speech and so on) for such a valuation exercise to become relevant in reaching just outcomes. The results suggest that real costs exceed the administrative fine even with a conservative economic valuation. Valuation assumptions and social and political institutions are central for a monetary compensation to make sense for operationalizing rectificatory justice.