Alzheimer hastalığına ait beyin dokusundaki protein değişikliklerinin MALDI-MS görüntüleme tekniği ile belirlenmesi
Identification of protein alterations in alzheimer's disease brain tissue by MALDI imaging technique
- Tez No: 651109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARIK BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar, ilerleyici sinir sistemi fonksiyon bozukluğuna neden olan merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Bu zayıflatıcı ve tedavi edilemeyen hastalıklar sinir hücresi fonksiyon kayıplarıyla karakterizedir ve etkilenmiş sinir sistem yapılarının atrofisi ile ilişkilidir. Alzheimer hastalığı, yaşlı popülasyonunda en yaygın görülen bunama hastalığıdır. Projenin amacı, Alzheimer hastalığında gözlenen nörodejenerasyon süreci ve patolojisinin, iki temel ve birbirini tamamlayan proteomik teknik ile araştırılmasıdır. Hastalık modeli olarak sunulan transgenik hayvan modellerinde geliştirilerek incelenmesidir. Hastalığa özgü trangenik hayvan modeli olan 5XFAD fareleri deney grubu olarak, aynı batından doğan transgenic olmayan yavrular ise kontrol grubu olarak kullanıldı. 3, 6 ve 12 aylarda yapılan davranış testleri ve IHC sonuçlarına göre, hayvanların hastalığın hangi evresinde olduğu tespit edildi. Pre-patolojik, gelişim ve hastalık evrelerindeki hayvanlardan disekte edilen beyinlerden, MALDI-Görüntüleme ve LC-MS/MS analizleri gerçekleştirildi. Her iki analizden elde edilen bilgi bir araya getirilerek değerlendirildi ve Alzheimer, transgenik hayvan modellerinde, hastalığın evrelerinde meydana gelen protein ekspresyon değişimleri tespit edilmiş, listelenmiş ve lokalizasyonları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases affect the central nervous system and cause progressive nervous system dysfunction. These disorders which have no absolute therapeutic solutions are generally characterized with nervous cell dysfunction and brain atrophy related to the affected regions of the nervous system. Alzheimer disease is the most common form of dementia among the elderly population. The aim of this project is investigating the neurodegenerative progresses and pathology of Alzheimer's disease by using two, complementary proteomics techniques; MALDI-Imaging and LC-MS/MS analysis. With this aim, 5XFAD transgenic mouse model of diseases were used as experimental group and their non-transgenic littermates were used as control groups. According to behavioral tests and immunohistochemistry analysis performed at 3, 6 and 12-months-old, the stages of the disease were determined. Whole brains were dissected from mice at pre-pathological, progression and pathological stages of the diseases and analyzed with MALDI-Imaging and LC-MS/MS. The data obtained from both proteomic analysis were combined and the alterations of protein expressions in addition to their localization images were determined and listed for each disease at different stages.