Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı ergenlerin yaşadığı psikososyal sorunlar ve sosyal destek sistemi olarak ailenin rolü
Psychosocial problems experienced by the Syriyan teenagers refugees in Turkey and the role of the family as social support system
  1. Tez No: 651137
  2. Yazar: RANA ANATİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Suriyeli ergenlerin yaşadığı göç sonucu psiko-sosyal sorunları açıklayabilmek ve ergenlerin ailelerin sosyal destek rolünü aydınlığa kavuşturmak amacıyla ortaya koyulmuştur. Çalışmada ergenlik döne***mi ve bu dönemde ergenin yaşadığı sorunlar, aile kavramları, aile ile ilgili konuları ve göç kavramları ele alınmıştır. Elinizdeki çalışma, İstanbul'daki bir ortaokulda, 15-18 yaşındaki Suriyeli ergen ile yürütülmüştür. Çalışma nitel araştırma desenine uygun olarak yapılmış, veriler derinlemesine görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme soruları iki bölüme ayrılmış, birinci bölümde psiko-sosyal sorunlar, ikinci bölümde ailenin destek rolü üzerinde durulmuştur, Birinci bölümde analizin ilk ekseni olan Suriyeli ergenlerin psiko-sosyal sorunları yedi başlık halinde ele alınmıştır. Bunlar; ergenin arkadaşlarıyla ilişkisi, ergenin kendisi ve geleceği hakkındaki düşünceleri, okulla ilgili problemler, Türkiye'de Suriyeli ergenlerin yaşadığı sosyal ve kültürel adaptasyon, ergenlerin başka bir ülkede yaşama sonucu oluşan psikolojik yabancılaşma hisleri, ötekileştirme hissi/sosyal dışlanma ve sosyo-ekonomik sorunlardır. İkinci analiz bölümünde aile içi ilişkilere aile içindeki iletişim ve haberleşme, aile içi roller, ergen ve babanın yokluğu başlıkları altında odaklanılmıştır. Yirmi katılımcının ifadelerinin analiz edilmesi, bize, Suriyeli ergenlerin yaşadığı ergenlik ve göçle ilgili birçok psiko-sosyal sorunun varlığını ve ailenin ergenleri desteklemedeki rolünü göstermektedir. Verilere göre, ergenlerin cinsiyet ve ekonomik durumuna göre yaşadığı sorunların farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the psychosocial problems of the Syrian adolescents who live under temporary protection in Turkey and the role of the family, this study deals with adolescence problems, family concepts, family issues and family immigration. The present study was conducted with 15-18 year-old Syrian adolescents at a secondary school in Istanbul. Due to the qualitative method of the study, interview tool was used as data collection tool. The interview questions were divided into two parts: the first section focused on psychosocial problems, the second section focused on the supportive role of the family, The first part deals with the psychosocial problems of the Syrian adolescent, which is the first axis of the analysis, under seven titles. These titles are: The adolescents' relationship with friends, adolescent thoughts about future and essence of adolescence, school-related problems, social and cultural adoptation for Syrian adolescents in Turkey, adolescents' psychological alienation caused by living in another country, othering feeling and socio-economic problems. As for the second analysis section focusing on family relations, consists of communication within the family, social roles in the family and the absence of the adolescent's father. The analysis of the statements of twenty participants, shows us the existence of many psychosocial problems related to adolescence and migration of Syrian adolescents and the role of the family in supporting adolescents. According to the data collected, it was determined that the problems experienced by adolescents differ according to gender and economic status.