Belediyelerin afet yönetimi sürecinde sorumlulukları
Responsibilities of municipalities in disaster administration process
  1. Tez No: 651136
  2. Yazar: OZAN DOĞUKAN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geçmişten günümüze Hyogo Çerçeve Eylem Planı, Yokohoma Stratejisi ve Güvenli Bir Dünya İçin Eylem Planı gibi konferans ve toplantılar ile afet yönetimi ve afet yönetiminin odaklandığı temel kavramlar değişiklik yaşamaktadır. Türkiye de bu değişikliklere ayak uydurarak afet yönetiminde bir çok değişiklik yapmıştır. Tezimizde afet yönetimi süreci incelenmiş ve afet yönetim ile alakalı mevzuat incelenmiş olup ilgili sürece ve mevzuata ilişkin fikirlerimiz belirtilmiştir. Tezimizin son bölümünde Türkiye genelinde araştırmanın sınırlılıkları dahilinde yapılan anket çalışmasının bulguları ve yorumlamaları yapılmıştır. Anket çalışmamızda katılımcıların Türkiye'de afet yönetimi sürecine bakışı, belediyelerin sorumluluklarını yerine getirip getirmediğine dair düşünceleri ve afet yönetimi sürecinde kimi birinci dereceden sorumlu gördüklerine dair sorular sorulmuş olup, 546 kişi anketimize katılım sağlamış ve SPSS programı kullanarak katılımcıların verdikleri cevaplar üzerinden yorumlama yapılarak bulgular tezimize eklenmiştir. Anket çalışması sonucunda ortaya çıkan bulgularımız ve yaptığımız alan araştırma sonucunda elde edindiğimiz bilgiler ile alanımızda yapılan diğer çalışmalar ve bulgular karşılaştırılarak tartışma ve sonuç kısmı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disaster administration and basic concepts of disaster management have changed from past to present, with conferences and meetings such as the Hyogo Framework Action Plan, the Yokohoma Strategy and the Action Plan for a Safe World. Turkey has made a lot of changes in disaster management in keeping up with these changes. In our study, the mechanism of disaster management was analyzed and the legislation relating to disaster management was analyzed, and our views on the applicable mechanism and legislation were expressed. In the final part of the thesis observations and Turkey's analysis in the dissertation were performed within the limits of the survey study. In our survey, some questions have been asked about the participants' overviews about the disaster management process in Turkey, their thoughts about whether municipalities fulfill their responsibilities or not, and whom they consider being the first-degree responsible in the disaster management process. 546 people participated in our survey and the results were added to our thesis by interpreting the answers given by the participants using the SPSS program. The results of the survey and the information obtained from the field research and other studies and findings in our field have been compared and the discussion and conclusion parts have been prepared.