Türkiye'de alkol kullanım bozukluğu ve GHRL Leu72Met gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of association between alcohol use disorder and GHRL Leu72Met gene polymorhism in Turkey
- Tez No: 651164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKYÜZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Alkol Kullanım Bozukluğu, alkol bulmak için istek duyma, alkol tüketiminde kontrolü kaybetme ve yoksunluk döneminde negatif duygusal durum ile karakterize kronik ve tekrarlayan bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada yaklaşık iki milyar insan alkollü içecek tüketmekte ve yaklaşık 77 milyon insanda alkol kullanım bozukluğu bulunmaktadır. Alkol kullanım bozukluğuna bağlı olarak, kişinin karar verme yeteneği bozulduğu ve saldırgan davranış riski arttığı için, hırsızlık, tecavüz ve cinayet gibi alkole bağlı suçların görülme oranı da artabilmektedir. Son yıllarda yeme ve bağımlılık davranışlarının nörobiyolojilerinin benzer özelliklere sahip olduğunun keşfedilmesi araştırmacıları, bağımlılık ve grelin gibi besin alımında önemli olan hormonlar arasındaki ilişkiyi araştırmaya sevk etmiştir. Yapılan preklinik ve klinik çalışmalar da alkol kullanım bozukluğunda grelin sisteminin rolünü ve önemini göstermiştir. Bununla birlikte, bu ilişkinin biyolojik mekanizmasının aydınlatılması için daha çok genetik çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle, çalışmamızda, Türkiye'de alkol kullanım bozukluğu ile GHRL Leu72Met gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin ilk defa araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, alkol kullanım bozukluğu tanısı konmuş 50 erkek birey ile alkol ve/veya herhangi bir madde kullanım bozukluğu olmayan sağlıklı 50 erkek bireyden toplanan venöz kan örnekleri Polimeraz zincir reaksiyonu- Restriksiyon Fragment Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile analiz edilmiştir. Alkol kullanım bozukluğu olan bireylerin %13'ü GT+TT genotipine sahipken, sağlıklı gönüllü bireylerin %5'inde GT+TT genotipi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alcohol Use Disorder is a chronic and recurrent problem characterized by a desire to find alcohol, losing control of alcohol consumption, and a negative emotional state during withdrawal. According to data from the World Health Organization, around two billion people consume alcoholic beverages in the world and about 77 million people have alcohol use disorder. The incidence of alcohol-related crimes, such as theft, rape and murder, may also increase, as the decision-making ability of the person is impaired and the risk of aggressive behavior increases due to alcohol use disorder. The discovery that neurobiology of eating and addictive behaviors have similar characteristics in recent years has led researchers to investigate the relationship between addiction and hormones such as ghrelin. Preclinical and clinical studies have shown the role and importance of ghrelin system in alcohol use disorder. However, more genetic studies are needed to elucidate the biological mechanism of this relationship. Therefore, in our study, we aimed to investigate the association between alcohol use disorder and GHRL Leu72Met gene polymorphism in Turkey for the first time. For this purpose, venous blood samples collected from 50 male individuals diagnosed with alcohol use disorder and 50 male individuals without alcohol and / or any substance use disorder were analyzed by Polymerase chain reaction- Restriction Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP) method. While 13% of individuals with alcohol use disorder have GT + TT genotype, 5% of healthy volunteer individuals have GT + TT genotype.