GEÇİCİ VE ULUSLARARASI KORUMA STATÜSÜNDEKİ BİREYLERDE ALKOL – MADDE KULLANIM BOZUKLUĞU İLE GÖÇ İLİŞKİSİ: İZMİR ÖRNEĞİ
The Relation Between Alcohol, Substance Use and Migration in Personswith Temporary and International Protection Status: The Example of Izmir
- Tez No: 872214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Alkol- madde kullanım bozukluğu günümüzde tüm toplumlarda önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Alkol-madde kullanım bozukluğu toplumun her kesimi için önemli derece risk barındırmaktır. Özellikle dezavantajlı konumda bulunan zorla yerinden edilmiş bireyler, bu bağlamda yerleşim yeri, gelir durumu vb. gibi faktörler nedeniyle yüksek riskli kesim içerisinde gösterilmektedir. Türkiye'deki geçici ve uluslararası koruma altındaki bireylerin sayısı düşünüldüğünde toplum içinde gün geçtikçe artan bağımlılık riski ile göç sürecinin ilişkisini araştıran çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Amaç: Bu araştırma, İzmir'de yaşayan geçici ve uluslararası koruma statüsüne sahip bireylerde alkol – madde kullanım bozukluğu ile göç arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu araştırma karma yöntem araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri Eylül 2023-Kasım 2023 arasında toplanmıştır. SGDD-ASAM'dan hizmet almış 18-65 yaş aralığında 136 Suriye uyruklu, 14 Afgan uyruklu olmak üzere toplamda 150 katılımcı ile görüşülmüştür. Araştırmanın olgu grubunu madde kullanım deneyimi olan katılımcılar oluşturmakla birlikte, kontrol grubunu ise madde kullanım deneyimi olmayan katılımcılar meydana getirmektedir. Araştırmada Sosyo- Demografik Bilgi Formu ve Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılanların %84'ü erkek, %16'sı kadındır. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 33,23'dür (min 18, max 64, SS 11.1).
Özet (Çeviri)
Alcohol-substance use disorder has become a major health problem in all societies today. Alcohol-substance use disorder poses a significant risk for all segments of the society. Especially the forcibly displaced individuals who are in a disadvantaged position, in this context, their place of residence, income status, etc. It is shown in the high-risk group due to factors such as. Considering the number of individuals under temporary and international protection in Turkey, there is a need for studies investigating the relationship between the increasing risk of addiction in society and the migration process. Objective: This research aims to determine the relationship between alcohol and substance abuse and migration in individuals with temporary and international protection status living in Izmir. Method: This research was designed as a a mixed design research. The data of the research was collected between September 2023 and November 2023. Interviews were held with a total of 150 participants, including 136 Syrian nationals and 14 Afghan nationals, over between 18-65 ages, who received service from SGDD-ASAM. While the case group of the research consists of participants with substance use experience, the control group consists of participants without substance use experience. Socio- Demographic Information Form and Addiction Profile Index (BAPI) scale were applied in the research. Results: 84% of the participants in the study were male and 16% were female. The average age of the study participants is 33.23 (min 18, max 64, SD 11.1).