Rhabdosciadium anatolyi bitkisinin antioksidan aktivitesinin ve siklofosfamid ile oksidatif stres oluşturulan ratlarda klorojenik asidin koruyucu etkisinin belirlenmesi
Determination of the antioxidant activity of Rhabdosciadium anatoly plant and it's protective effect of chlorogenic acid in rats that cyclophosphamide-induced oxidative stress
  1. Tez No: 651185
  2. Yazar: AHMET BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yetişen, endemik bir bitki olan R.anatolyi bitki çiçeğinin antioksidan, antiradikal aktivitesini, C vitamini, mineral (Mg, Ca, K, P, Na) ve iz element (Mn, Zn, Sr, Cu, Ti, Fe, V, Cr, Co, Pb, Mo, Tl, Sn, Cd, As) düzeylerini belirlemek ve aynı zamanda siklofosfamid (CP) ile oksidatif stres oluşturulan ratlarda R.anatolyi bitki çiçeği etanol ekstraktı ile klorojenik asidin koruyucu etkilerini araştırmaktır. Çalışma kapsamında mineral ve iz element analizleri AAS ve ICP-OES ile C vitamini, R. anatolyi bitki çiçeği metanol ekstraktının toplam fenol, flavonoid ve antioksidan kapasitesi, hidrojen peroksit giderme aktivitesi, DPPH, süperoksit, hidroksil, ABTS ve eritrositlerin fenilhidrazin ile hemoliz oluşumu sonucu R.anatolyi bitki çiçeğinin radikal süpürücü aktivitesi spektrofotometrik olarak tespit edildi. Deneysel aşamada 48 adet Wistar albino dişi rat kullanılarak 6 grup oluşturuldu. Gruplar kontrol grubu % 0,9 NaCI, 200 mg kg-1 siklofosfamid (CP) grubu, 100 mg kg-1 klorojenik asit (CA) grubu, 300 mg kg-1 R.anatolyi (RA) grubu, 200 mg kg-1 CP + 300 mg kg-1 RA grubu ve 200 mg kg-1 CP + 100 mg kg-1 CA grubu şeklindedir. Deneysel aşama 7 gün sürdürüldü ve bu süre zarfında bitki ekstraktı ve klorojenik asit dozları ratların canlı ağırlıklarına göre gavaj yoluyla verildi. Oksidatif stres (200 mg kg-1, intraperitonal) siklofosfamid (CP) ile sağlandı. Ratların karaciğer ve böbrek doku örneklerinde antioksidan özelliğin bir göstergesi olarak değerlendirilen CAT, SOD, GSH-Px spesifik enzimler ile GSH, MDA, PCO, TSA ve LSA parametreleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Ayrıca serumda mineral (Ca, Mg, K, P, Na) ve iz element (As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Se, Sn, Sr, Ti, V, Zn) düzeyleri ile karaciğer ve böbrek dokularında histopatolojik ve immünohistokimyasal parametreler de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the determination of antioxidant, antiradical activity, vitamin C, mineral (Mg, Ca, K, P, Na) and trace element (Mn, Zn, Sr, Cu, Ti, Fe, V, Cr, Co, Pb, Mo, Tl, Sn, Cd, As) levels of R. anatolyi plant flower, which is an endemic plant grown in the Eastern Anatolia Region of our country, Also, investigate the protective effects of R. anatolyi plant flower ethanol extract and chlorogenic acid in rats that generate oxidative stress with cyclophosphamide (CP). The scope of the studied mineral and trace element analysis AAS and ICP-OES, vitamin C, R.anatolyi plant flower methanol extract total phenol, flavonoid, and antioxidant capacity, hydrogen peroxide scavenging activity, DPPH, superoxide, hydroxyl, ABTS, and radical scavenging in the phenylhydrazine induced hemolysis of erythrocytes activity of R.anatolyi plant flower was determined spectrophotometrically. At the experimental stage using 48 Wistar albino female rats 6 groups were assigned. Groups control group shaped % 0,9 NaCI, 200 mg kg-1 cyclophosphamide (CP) group, 100 mg kg-1 chlorogenic acid (CA) group, 300 mg kg-1 R. anatolyi (RA) group, 200 mg kg-1 CP + 300 mg kg-1 RA group and 200 mg kg-1 CP + 100 mg kg-1 CA group. The experimental stage was continued for 7 days and during this time plant extract and chlorogenic acid doses were given by gavages according to body weights of the rats. Oxidative stress (200 mg kg-1, intraperitoneal) provided with cyclophosphamide (CP). Rat's liver and kidney tissue samples were evaluated as an indicator of antioxidant properties CAT, SOD, GSH-Px specific enzymes and GSH, MDA, PCO, TSA, and LSA parameters were measured spectrophotometrically. Also in serum mineral (Ca, Mg, K, P, Na) and trace element (As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Se, Sn, Sr, Ti, V, Zn) levels in liver and kidney tissue were evaluated as histopathological and immunohistochemical parameters.