The effects of pth (1-34) and serm (raloxyphene) alone, in sequential or in combination approaches on osseointegration of titanium implants in osteoporotic rabbit model
Osteoporozlu tavşanlarda PTH (1-34) ve serm (raloksifen) ilaçlarinin tek başina, ardişik veya kombine kullaniminin kemik içi implantlarin osseointegrasyonuna etkisinin araştirilmasi
  1. Tez No: 651184
  2. Yazar: FIRAS MOHSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dental implantlar, diş protezi için yaygın ve sık kullanılan bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Titanyum dental implantlarının klinik başarısında, hasta ile ilişkili faktörlerden biri de kemik kalitesidir. Düşük kemik kalitesi primer implant stabilitesini azaltır ve histolojik olarak kemiği etkileyerek osseointegrasyonun başarısız olmasına neden olur. Düşük kemik kalitesine neden olan hastalıklardan biri osteoporozdur. Bu çalışmanın amacı, dental implant tedavisinden sonra implantların osseointegrasyonunda karşılaşılan sorunları farmasötik ajan tedavisi ile azaltmak ve osteoporozlü hayvan modeli üzerinde başarılı bir tedavi için yeni bir yöntem oluşturmaktır. Bu çalışmada 60 adet dişi tavşanın 10'ar adet olmak üzere toplam altı gruba ayrılması planlanmıştır. Birinci grup (kontrol grubu) herhangi bir ilaç almayan ve overektomi yapılmamış hayvanlardan oluşturulmuştur. İkinci grup overektomi yapılmış ve herhangi bir ilaç almayan hayvanlardan oluşturulmuştur. Üçüncü grup overektomi yapılmış ve kombine teriparatid ve raloksifen grubu ilaç alan hayvanlardan oluşturulmuştur. Dördüncü grup overektomi yapılmış, teriparatid ve raloksifeni ardışık alan hayvanlardan oluşturulmuştur. Beşinci grup overektomi yapılmış sadece teriparatid alan hayvanlardan, 6. grup ise overektomi yapılmış sadece raloksifen alan hayvanlardan oluşmuştur. Overektomi işleminden 8 hafta sonra, titanyum dental implantlar (Bilimplant, Türkiye) tüm tavşanların her iki tibiasının proksimal metafizine genel anestezi altında yerleştirilmiştir. Daha sonra üçüncü, dördündü, beşinci ve altıncı gruplara mevcut ilaçlar belirlenen yöntemler ile verilmiş ve implant yerleştirildikten 12 hafta sonra hayvanlar sakrifiye edilmiştir. Sağ kemikten elde edilen örnekler ile histomorfometri ve mikro BT incelemeleri, sol tibial kemikten alınan örneklerle de geri çıkarma torku ve ISQ (implant stabilite testi) testleri yapılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Geri çıkartma torku verilerine göre en yüksek değer (93.01±27.19 Ncm) combine ilaç verilen 3. grupta, en düşük değer (49.6±12.5 Ncm) ise osteporoz grubundan eldeedilmiştir (p=0.015).
Özet (Çeviri)
Dental implants have come to be a common and frequent treatment choice for tooth replacement. In the clinical success of titanium dental implants, one of the patient-related factors is bone quality. Low bone quality reduces the initial implant stability and histologically affects the bone leading to failure of the desired osseointegration. One of the diseases causing low bone quality is osteoporosis. The aim of the study is to investigate the possibility of reducing the problems experienced in the osseointegration of dental implants with pharmaceutical agents therapy after dental implant surgery and provide a new method for successful implant treatment on the osteoporosis-generated animal model. 60 female New Zealand White rabbits were randomly divided into six groups of 10 animals. The first group (control group) consisted of the animals that did not receive any medication and did not undergo ovariectomy operation. The second group (OVX group) consisted of the animals underwent ovariectomy operation and did not receive any medication. The third group (combined group) consisted of ovariectomized animals receiving combined teriparatide and raloxifene therapy. The fourth group (sequential group) consisted of ovariectomized animals receiving teriparatide and raloxifene therapy sequentially. The fifth group (PTH group) consisted of ovariectomized animals receiving only teriparatide (PTH) and finally the sixth group (Raloxifene group) consisted of ovariectomized animals receiving only raloxifene therapy. Two weeks after the ovariectomy procedure, all groups received intramuscular injections of methylprednisolone acetate (1 mg/kg/day) for four consecutive weeks to induce osteoporosis except the control group. Eight weeks after the ovariectomy process, dental implants were placed in the proximal metaphysis of both tibiae of all rabbits under general anesthesia. Subsequently, the current drugs were given to the third, fourth, fifth and sixth groups according to the specified methods and the animals were sacrificed 12 weeks after the the dental implant placement. Histomorphometric and the micro CT examinations were performed with the samples obtained from the right tibial bone, and the retraction torque (RTQ) and ISQ (implant stability test) tests were performed with the samples obtained from the left tibial bone. The results were compared and evaluated statistically. As a result of the RTQ values, the highest value (93.01±27.19 Ncm) was observed in the combined group and the lowest value (49.6±12.5 Ncm) was observed in osteoporosis group (p=0.015).