Van ili Edremit ilçesi lise 12. sınıf öğrencilerinde obezite prevalansı ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of obesity prevalence and nutritional habits in high school 12TH grade students in Edremit district of Van province
  1. Tez No: 651187
  2. Yazar: ÖZLEM YAR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA BORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışma lise öğrencilerinde obezite prevalansı ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla, 2019 yılı Nisan- Mayıs ayında Van İli Edremit ilçesinde 402 lise 12.sınıf öğrencisiyle yapıldı. Örneklemin büyüklüğü 370 olarak hesaplandı. Çalışma rastgele seçilen 8 liseden 425 öğrenci ile tamamlandı. Veriler anket yöntemiyle toplandı. Ölçümler dijital tartı ve stadiyometre ile yapıldı. Beden kitle indeksi (BKİ) vücut ağırlığı ( kg ) / boy uzunluğu (m²) denklemi ile hesaplanarak yaşa ve cinsiyete göre BKİ, Türk çocukları için Neyzi ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş büyüme eğrileriyle değerlendirildi. Verileri eksiksiz olan 402 öğrencinin verileri sayı, yüzde ve ortalama ± standart sapma ile tanımlandı. Karşılaştırmalarda Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The descriptive and cross-sectional study was carried out with 402 high school 12th grade students in Edremit district of Van Province in April-May 2019 in order to determine obesity prevalence and nutritional habits in high school students. The size of the sample was calculated as 370. The study was completed with 425 students from 8 high schools selected randomly. The data were collected using a survey method. Measurements were made by digital weighing and stadiometer. Body mass index (BMI) was calculated with body weight (kg) / height length (m²) equation and BMI was evaluated by age and gender with growth curves developed by Neyzi and colleagues. . The data of 402 students whose data were complete were defined by number, percentage and mean ± standard deviation. Chi-square test was used for comparisons.